Ugh. Skończyłeś jeść - i ten znajomy ból wzbiera w klatce piersiowej i gardle. Znowu masz zgagę.
Dlaczego to się ciągle zdarza?
Problem leży w miejscu, w którym przełyk jest połączony z żołądkiem. W idealnym świecie otwór ten zamyka się, gdy tylko przejdzie przez niego jedzenie. Jednak u niektórych osób nie zawsze domyka się on wystarczająco szczelnie lub szybko, aby powstrzymać wydzielanie soków żołądkowych z żołądka do górnych części układu pokarmowego - przełyku i gardła. Z tego powodu zgaga jest czasami nazywana refluksem żołądkowym - lub po prostu refluksem. Ból, który odczuwasz, pojawia się, gdy kwaśne soki żołądkowe wchodzą w kontakt z wyściółką przełyku.
6 wskazówek, jak zwalczyć zgagę.
Zgaga to niewygodna cena, którą trzeba zapłacić za każdy posiłek. Jeśli doświadczasz zgagi regularnie lub częściej niż byś chciał, oto kilka pomocnych kroków, które możesz podjąć:
- Nie igraj z ogniem. Ogranicz lub unikaj pokarmów, które wywołują u Ciebie zgagę. Mogą to być pikantne lub tłuste potrawy, a także alkohol, czekolada, cytrusy, kawa i potrawy na bazie pomidorów.
- Jedz mniej, a częściej. Jedz mniejsze, częstsze posiłki zamiast 3 dużych.
- Pozostań w pozycji pionowej. Unikaj jedzenia na 2 do 3 godzin przed pójściem spać - a nawet leżeniem. Może to zmniejszyć ilość kwasu w żołądku, który może być odpowiedzialny za refluks, kiedy się położysz.
- Drzemka na pochyłości. Użyj specjalnie wyprofilowanej poduszki, aby podnieść głowę materaca o kilka lub nawet kilkanaście centymetrów, tak abyś spał pod lekkim kątem. Zwykłe, dodatkowe poduszki mogą nie załatwić sprawy - a mogą być również uciążliwe dla Twojej szyi. Jeśli śpisz sam albo Twojemu partnerowi to nie przeszkadza, warto zainwestować w stałą wkładkę w materac, która sprawi, że będziesz spał pod odpowiednim kątem, bez konieczności przedkładania specjalistycznych poduszkę.
- Zrzuć zbędne kilogramy.. Dodatkowa tkanka tłuszczowa może powodować ucisk na brzuch, przez co stajesz się bardziej podatny na zgagę. Utrata wagi może wymagać wysiłku, ale może być satysfakcjonującą i przyjemną podróżą.
- Wiedz, że tam gdzie jest dym, tam jest i ogień. Palenie tytoniu może przyczynić się do zgagi, m.in. poprzez rozluźnienie mięśni pomiędzy przełykiem a żołądkiem. Jeśli potrzebujesz pomocy w zaprzestaniu palenia, porozmawiaj z lekarzem.
Dieta w refluksie
Dzienniczek żywieniowy jest nieocenionym narzędziem do określania pokarmów, które działają jak wyzwalacze w problemach refluksowych – zapisuj, co i kiedy jesz i pijesz, jakie czynności wykonywałeś po jedzeniu i jakie objawy doświadczyłeś. Prowadzenie dziennika lub korzystanie z aplikacji lub narzędzia do śledzenia przez co najmniej tydzień może pomóc w zidentyfikowaniu osobistych wyzwalaczy pokarmowych.
Typowych winowajców można podzielić na trzy kategorie:
- Pokarmy o odczynie kwaśnym, które powodują podrażnienie błony śluzowej przełyku, takie jak pomidory, cebula i owoce cytrusowe, a także przyprawy.
- Żywność i napoje, które powodują rozdęcie żołądka, w tym napoje gazowane i duże, kaloryczne posiłki.
- Żywność, która sprzyja rozluźnieniu napięcia mięśni górnej części układu pokarmowego, w tym napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa, czekolada, mięta, alkohol, tłuste i smażone potrawy, a także posiłki bogate w węglowodany .
Spożywanie któregokolwiek z tych pokarmów późnym wieczorem, zarówno jako pełny posiłek, jak i pokaźna przekąska, może również nasilać objawy.
Każdy z wymienionych produktów może działać na daną osobę w inny sposób. Wiele cateringów dietetycznych posiada w swojej ofercie specjalną dietę refluksową. Jednak dobra dieta pudełkowa Poznań powinna być dopasowywana pod indywidualne potrzeby każdego pacjenta.
Co z lekami zobojętniającymi?
Kiedy zgaga nasila się, możesz spróbować leków zobojętniających i innych leków na zgagę dostępnych bez recepty, w celu złagodzenia dolegliwości. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jaki rodzaj leku może być dla Ciebie najlepszy - i stosuj je tylko zgodnie z zaleceniami.
Co robić dalej?
Jeśli nie możesz znaleźć ulgi w częstej zgadze, zgłoś się do lekarza. Jest to coś więcej niż tylko bolesna irytacja. Może to być choroba refluksowa przełyku (GERD) lub inne poważne schorzenie. GERD to poważniejsza i dłużej trwająca forma refluksu, która może uszkodzić wyściółkę przełyku. Może powodować problemy z połykaniem i oddychaniem. Jest ona nawet powiązana z pewną formą raka. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli uważasz, że możesz cierpieć na chorobę refluksową przełyku.
*Artykuł sponsorowany