poniedziałek, 25 listopada 2024 16:41
Reklama

Pompy ciepła coraz bardziej popularne w Wielkopolsce

Pompy ciepła coraz bardziej popularne w Wielkopolsce

Coraz więcej osób w Poznaniu i okolicach przychylniejszym okiem patrzy na ideę zakupu pompy ciepła. Ci, którzy budują nowe domy w Wielkopolsce coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania grzewcze, ale nawet osoby, które mają starsze domy podczas przeprowadzania generalnego remontu często nie mogą się oprzeć słusznej chęci instalacji pomp ciepła. W niniejszym tekście sprawdzimy powody, dla których pompy ciepła stają się coraz bardziej rozpoznawalne oraz czynniki wpływające na ich rosnącą popularność.

Wielkopolanie doceniają czyste powietrze

Pompy ciepła to świetny sposób na utrzymanie komfortowej temperatury w domu. Działają tak, wykorzystując ciepło otoczenia z zewnątrz, a ich źródłem są tak zwane OZE. OZE to nic innego jak Odnawialne Źródła Energii, czyli takie, które zużywają się na tyle długo, a jednocześnie tak szybko regenerują, że uznawane są wprost za niewyczerpywalne. Skąd dokładnie pochodzi energia grzewcza dostarczana przez pompy ciepła? To zależy od ich rodzaju. Energia może pochodzić z gruntu, wody lub z powietrza.  Pompy ciepła typu powietrze-woda mają wymiary znacznie mniejsze niż modele gruntowe i wodne. Pracują za pomocą jednostki zewnętrznej z wentylatorem, który pomaga zasysać powietrze, które przepływa przez wymiennik jednostki zewnętrznej przekazując swą energię cieplną do układu chłodniczego, gdzie czynnik chłodniczy wykonuje szereg przemian fizycznych. Wodne oraz gruntowe pompy ciepła działają na dość podobnej zasadzie, jednak z ważną różnicą. Dolny wymiennik ciepła znajduje się głęboko pod ziemią (w przypadku pomp gruntowych umożliwiają to specjalne odwierty) lub zanurzony w wodzie (w przypadku wodnych), gdzie stale panuje dodatnia i stabilna temperatura.  

Jako że każdy rodzaj pompy ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii, warto sprecyzować jakie są ogromne zalety takiego rozwiązania. Otóż urządzenia te nie wykorzystują węgla ani gazu, a przez to nie wytwarzają żadnych substancji szkodliwych dla środowiska! Ponieważ nie następuje reakcja spalania, nie ma również jej negatywnych skutków dla powietrza, czyli unoszących się pyłów, popiołów czy nadmiernej emisji dwutlenku węgla. Pompy ciepła równają się czystemu powietrzu! Nawet jedna pompa ciepła w Koninie czy Wrześni lub Szamotułach robi różnicę dla środowiska. To wszakże o jeden kocioł węglowy, piec gazowy, czy inną tradycyjną instalację generującą spaliny mniej! Mniej smogu to większa ulga nie tylko dla naszych układów oddechowych, ale także dla fauny i flory.

Pompy ciepła, a kwestie ekonomiczne

Oprócz ekologii, w porównaniu ze starym kotłem ogrzewanie pompą ciepła ma także inne zalety, z których bardzo ważna jest cena ogrzewania. Czy ogrzewanie domu za pomocą gruntowej pompy ciepła jest kosztowne? Nie. W porównaniu z ogrzewaniem za pomocą kotłów starego typu jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Nieco drożej przedstawia się kwestia samego zakupu i montażu, bowiem inwestycja ta nierzadko oscyluje między kilkunastoma a kilkudziesięcioma tysiącami złotych. Dostępnych jest jednak kilka różnych programów wspierających, które pomagają w pokryciu kosztów instalacji nowych pomp ciepła, niezależnie od tego, czy instalujesz je w celach środowiskowych, czy grzewczych.  Po pierwsze należy wspomnieć o rządowym programie Czyste Powietrze. Rząd zapewnia bezzwrotną dotację dla tych właścicieli domów (budynków), którzy wymieniają stare, nieefektywne instalacje grzewcze na nowoczesne, korzystające z energii odnawialnej (OZE). Dotacja taka, na podwyższonym poziomie dofinansowania, może wynieść nawet 37.000 zł, a już trwają prace nad zwiększeniem tego pułapu nawet do 69.000 zł w roku 20221. Złożenie wniosku jest bezpłatne. 

Pompy ciepła można również odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Ulga ta nie musi się wiązać literalnie z zakupem czy montażem, ponieważ można do niej zaliczyć również montowanie przyłączy, sporządzanie dokumentacji lub konsultacje z fachowcami. Na stronie https://nowatermia.pl/pompy-ciepla-konin/ znaleźć można instalatora z obszaru Konina i okolic, który w razie potrzeby udzieli takich konsultacji i przygotuje odpowiednie dokumentacje, a koszt przedsięwzięcia jak najbardziej można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Uwaga! Udział w Programie Czyste Powietrze nie przekreśla skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej! Można bowiem pod nią podciągnąć koszty, których to dofinansowanie Programem nie objęło. 

Wielkopolanie coraz częściej wybierają pompy ciepła zamiast innych opcji grzewczych, ponieważ oferują one wymierne korzyści. Istotne są tutaj kwestie ekonomiczne – w przeciwieństwie do kotłów gazowych czy węglowych, energia cieplna w przypadku pomp ciepła jest całkowicie darmowa, a eksploatacja pompy znacznie tańsza. Nie bez znaczenia jest również fakt, że działanie pomp ciepła jest przyjazne dla środowiska. Kwestia świadomości ekologicznej rośnie w ostatnich latach, a w miarę rozwoju technologii wiele z nich skupia się na tym, jak mogą pomóc w ratowaniu klimatu. Pompy ciepła wpisują się w ten chlubny trend.

*Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Reklama