poniedziałek, 25 listopada 2024 16:28
Reklama

Jak składować gruz na posesji?

Jak składować gruz na posesji?

Choć wydaje się, że składowanie gruzu pochodzącego z budowy lub remontu na własnej posesji to prywatna sprawa każdego właściciela nieruchomości, w rzeczywistości jest to nieco bardziej skomplikowane. Dlaczego składowanie śmieci po remoncie lub budowie obwarowane jest warunkiem dysponowania kontenerem na gruz? W jaki sposób można składować gruz, aby nie narazić się na konsekwencje prawne?

Co mówi prawo?

Bycie właścicielem albo użytkownikiem danego gruntu to szereg wiążących się z tym praw, ale i obowiązków oraz restrykcji, a te drugie często pozostają w sferze niedomówień czy wręcz niewiedzy. Nie wiemy, co możemy, a czego nie możemy przedsięwziąć na własnej ziemi lub terenie z którego korzystamy. A składowanie gruzu, chociaż wydaje się zupełnie niewinnym z punktu widzenia prawnego postępowaniem, w rzeczywistości, o ile nie jest zgodne z zapisami prawa, może narazić na konsekwencje karne. Aby móc legalnie składować gruz na posesji potrzebne jest dysponowanie specjalnym do tego celu przeznaczonym pojemnikiem. Nie możemy trzymać np. kawałków cegieł, betonu, kafelków i innych śmieci, które generują się podczas remontu i budowy, na gołej ziemi. Powodem jest chociażby dbałość o ekosystem, a w konsekwencji wpływ na faunę i florę, ale również nasze zdrowie. Zawarte w odłamkach substancje mogą nie być obojętne dla gleby. Gdyby tak w istocie było i dostałyby się do gleby, a stamtąd do wód gruntowych, ekologicznie mogłoby to przysporzyć niemałe szkody. Właśnie po to, aby nie powodować szkód dla środowiska wykorzystuje się do składowania odpadów kontenery na gruz. Rzadko kto posiada kontener na własność, dlatego najbardziej rozpowszechnione są te, które odpłatnie wynająć można od firm oferujących wywóz gruzu. Pojemniki takie zabezpieczają grunt, a co za tym idzie, środowisko naturalne przed tym, co będzie znajdować się w zapełnionym kontenerze. Niektóre pojemniki wyposażone są w specjalne klapy, które utrudniają przypadkowe wydostanie się zawartości np. pod wpływem podmuchu wiatru, co spełnia dodatkową funkcję ochronną.
 

Co można wrzucać do kontenera?


Pojemniki na gruz pomieszczą te odpady, które powstają na skutek prac budowlanych, rozbiórkowych, remontowych. Odpadów takich nie można umieszczać w zwykłych pojemnikach na śmieci komunalne, ponieważ te stanowią zupełnie inną kategorię odpadów. To, co stanowi zawartość osiedlowych śmietników to śmieci z bieżącej. codziennej, zwykłej działalności gospodarstw domowych. Natomiast gruz ceglany, betonowy, mieszany, a także materiały budowlane, izolacyjne, czy nawet wyposażenie wnętrz - to wszystko musi znaleźć swoje miejsce poza osiedlowym śmietnikiem. Kontenery na gruz pomieszczą wszystkie wymienione odpady, a więc:
 

  • odłamki ścian, ścianek działowych, elementy stropów, kawałki tynku,
  • stare instalacje: gazowe, hydrauliczne, wszelkiego rodzaju rury, kolanka,
  • zdarte farby, tapety, boazerie drewniane i plastikowe panele,
  • drewniane panele podłogowe, płytki, terakotę, kafelki,
  • armaturę łazienkową i zabudowę kuchenną,
  • odpady wielkogabarytowe, a więc szafy, szafki, stoliki, fotele, wersalki, krzesła,
  • opakowania po materiałach budowlanych, kartony, folie malarskie.


W razie wątpliwości co konkretnie może zostać umieszczone w kontenerze, warto przed wynajęciem go od firmy przedstawić swoje oczekiwania i upewnić się, że mogą być one spełnione. Powszechność kontenerów na placach budowy, pod kamienicami, blokami czy na terenie działek z domami jednorodzinnymi podpowiada jednak, że kontenery sprawdzają się bardzo dobrze. 
 

Czy wynajęcie kontenera jest skomplikowane?


Wiemy już, że aby składować gruz potrzebny jest odpowiedni pojemnik, jak jednak zamówić taki kontener? Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie. W pierwszej kolejności należy zlokalizować lokalną firmę wywozową i wybrać kontener, który najbardziej odpowiada wymogom remontu. Na stronie https://www.gruzownik.pl/ dostępne są na przykład zarówno małe kontenery o pojemności 1,7m3, które dobrze sprawdzają się przy drobnych remontach, jak i bardzo duże kontenery budowlane o pojemności kilkunastu metrów sześciennych. Firmy podstawiają kontenery pod konkretny adres w umówionym terminie, zwykle na okres kilku dni roboczych. Wszelkie formalności ograniczone są do minimum, a same kontener zamówić można dosłownie w kilka minut.

Jeśli planujemy prace budowlane, jeszcze przed ich rozpoczęciem warto poszukać lokalnej firmy wywożącej gruz i zapytać o możliwość odpłatnego podstawienia kontenera na nasza posesję. Po zapełnieniu pojemnika ta sama firma odbierze kontener wraz z całą zawartością i odpowiednio ją zutylizuje.

*Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Reklama