Reklama

Co wpływa na wypłukiwanie potasu z organizmu człowieka?

Organizm człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje ogromnych ilości różnego rodzaju składników odżywczych, wśród których dużą rolę odgrywają tzw. składniki mineralne. Część z nich tworzy tzw. gospodarkę elektrolitową, a jedną z istotnych jej części jest potas. Jego zbyt małe stężenie w organizmie nazywa się hipokaliemią i wpływa nie tylko na złe samopoczucie, ale w dłuższej perspektywie rzutuje także na pracę układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego.


 

To wszystko powoduje, że warto kontrolować poziom elektrolitów w organizmie, a także wiedzieć co wpływa na to, że organizm wypłukuje składniki mineralne. Jak to zjawisko wygląda z perspektywy jednego z najważniejszych pierwiastków chemicznych występujących w ciele człowieka - potasu?


 

Wypłukiwanie potasu z organizmu - co trzeba wiedzieć?


Na stężenie potasu w organizmie wpływa wiele istotnych zmiennych. Można jednak wskazać sytuację, w których może dojść do niedoboru potasu. Będzie to związane nie tylko ze złymi przyzwyczajeniami, ale także przyjmowaniem leków, chorobami przewlekłymi lub cierpieniem na inne dolegliwości. W takim razie kiedy organizm wypłukuje potas?
 

  • Przy spożywaniu dużej ilości kawy - z uwagi na specyfikę działania kofeiny. Jest ona odpowiedzialna nie tylko za wypłukiwanie potasu, ale także innych elektrolitów.


 

  • Przyjmowanie leków - przede wszystkim tych wywołujących moczopęd. Wynika to z faktu, że wraz z moczem organizm pozbywa się elektrolitów, a częste jego oddawanie, może doprowadzić do odwodnienie (gdy nie będą uzupełniane ich ilości). Ponadto leki na serce bazujące na glikozydach nasercowych, również wpływają na zwiększone wypłukiwanie potasu. Warto mieć to na uwadze.


 

  • Występowanie chorób przewlekłych - przede wszystkim astmy lub alergii. Wynika to z faktu, że leki które się stosuje na te dolegliwości, zawierają glikokortykosteroidy, które również będą odpowiedzialne za nadmierne wypłukiwanie potasu. Ponadto, warto także uważać przy innych chorobach, takich jak biegunki, które również będą odpowiedzialne za wypłukiwanie elektrolitów - podobnie jak nadpotliwość.


To wszystko powoduje, że w tych przypadkach warto rozpocząć odpowiednią suplementację, która pozwoli zachować odpowiedni poziom potasu w organizmie. Pomóc w tym mogą wysokiej jakości suplementy diety dostępne w ofercie sklepu SFD (https://sklep.sfd.pl/Potas-k922.html). Są tam dostępne m.in. preparaty bogate w potas, jednak nie brakuje także wszelkiego rodzaju innych odżywek i suplementów diety. Warto odwiedzić sklep SFD i przekonać się na własne oczy.
 

O czym należy pamiętać wobec wypłukiwania potasu z organizmu?


Warto przede wszystkim pamiętać o tym, że oszacowanie prawidłowego stężenia potasu w organizmie jest dość mocno utrudnione, m.in. przez wypracowany system samoregulacji tego pierwiastka. Ma on zapobiegać powstawaniu jego niedoborów, dlatego mogą one się ujawnić dopiero w konkretnych sytuacjach, np. stanach chorobowych itp. Dopiero wtedy może się okazać, że w organizmie występuje zbyt mało potasu. To powoduje, że suplementację potasu zawsze najbezpieczniej jest skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.

Jest to istotne, ponieważ zbyt duże stężenie potasu w organizmie spowodowane m.in. zbędną suplementacją również jest niebezpieczne. Może np. zwiększać ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, dlatego w przypadku potas, tak jak każdej innej substancji odżywczej, warto skonsultować suplementację i stosować ją tylko w uzasadnionych przypadkach. Dopiero wtedy należy wybrać najwyższej jakości preparaty, które można znaleźć m.in. w sklepie SFD (https://sklep.sfd.pl/).

*Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń