Reklama

Czy warto zainwestować w fotowoltaikę? Poznaj plusy i minusy!

Czy warto zainwestować w fotowoltaikę? Poznaj plusy i minusy!

Coraz częściej możemy zaobserwować panele słoneczne pojawiające się na dachach wielu budynków. Skąd bierze się tak duża popularność takiej formy pozyskiwania energii elektrycznej wśród Polaków i czy w dobie ciągłych podwyżek opłaca się w ogóle inwestować w to przedsięwzięcie? Odpowiedzi na te pytania poznasz w kolejnych akapitach tego artykułu. 


Czym jest fotowoltaika i jak funkcjonuje cały mechanizm?


Jak już pisaliśmy wyżej fotowoltaika stanowi jedną z najprostszych i najbardziej opłacalnych form pozyskiwania energii. Jest łatwym i nieskomplikowanym mechanizmem, pozwalającym na zamianę energii słonecznej w energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne zamieniają promienie Słońca w tzw. prąd stały, który następnie przy pomocy inwertera przekształca się w prąd przemienny – czyli taki, który może już zasilać całe nasze gospodarstwo domowe. Dzięki temu przestają nas dotyczyć podwyżki cen prądu, a co za tym idzie mamy szansę sporo zaoszczędzić.




3 razy O, czyli opłacalna, odnawialna i oszczędna inwestycja!


Z powyższych akapitów z łatwością możemy wywnioskować, że fotowoltaika jest niezwykle atrakcyjnym i korzystnym sposobem pozyskiwania energii. Podsumujmy zatem wszystkie jej zalety.





  • Jest to proces przyjazny środowisku, o które jako mieszkańcy Ziemi powinniśmy bez wątpienia dbać. Korzystając z odnawialnego źródła energii, jakim jest Słońce chronimy planetę od wpływu mnóstwa szkodliwych czynników, powstających przy innych metodach pozyskiwania energii. Ponadto elektrownie słoneczne nie emitują niebezpiecznych substancji, nie są źródłem hałasu, ani nie powodują zagrożeń dla terenu, na którym się znajdują. Panele słoneczne są skonstruowane tak, by z łatwością można je było zutylizować.




  • Fotowoltaika to sposób na pozyskanie darmowej energii, którą możemy także odsprzedać!




Inwestycja pozwala na zmniejszenie ponoszonych do tej pory opłat, a przy dobrze dobranych rozwiązaniach i mechanizmach może całkowicie Nas uniezależnić od czerpania energii z konwencjonalnych źródeł. Poniesione koszty, związane z instalacją paneli, mogą się zwrócić w całości nawet w ciągu 7 lat!





  • Możesz nie tylko zaoszczędzić, ale także zarobić! W jaki sposób?




Od 1 kwietnia 2022 r. wprowadzono tzw. net-billing, czyli rozwiązanie umożliwiające wartościowe rozliczanie wyprodukowanej energii. Wcześniej energia elektryczna była tylko magazynowana i nie generowała dodatkowych przychodów. Natomiast już teraz, jako prosumenci, będziemy mogli po podpisaniu odpowiedniej umowy ze sprzedawcą ją odsprzedać, a także rozliczać nadwyżki. Niestety wszystko ma swoje ograniczenia i, żeby zapobiec sytuacji, w której prosumenci zaczną budować gigantyczne instalacje, wypłacić będzie można nie więcej niż 20% energii wyprodukowanej przez nas w danym miesiącu.



Zbyt piękne, żeby było prawdziwe? Rozważmy wszystkie ,,przeciw’’!


Fotowoltaika mimo szeregu zalet, posiada także kilka wad. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, powinniśmy przemyśleć kilka istotnych kwestii.





  • Żeby zarobić, musisz najpierw wydać




Choć instalacja pozwala w perspektywie czasu na dużą oszczędność, należy mieć na uwadze fakt, że wiąże się ona początkowo ze sporym wkładem finansowym. Instalacja dla przeciętnego gospodarstwa domowego to wydatek w okolicach 35 tys. zł. Oczywiście jest możliwość ubiegania się o dofinansowania takie jak np. ,,Czyste powietrze’’, czy też ,,Mój prąd’’, jednak wynoszą one kolejno 5 i 3 tys. zł., co jest stosunkowo małym ułatwieniem.





  • Im taniej, tym lepiej?




By inwestycja się zwróciła trzeba dobrać odpowiednią moc i narzędzia, a co za tym idzie praca powinna być wykonana przez specjalistów w tej dziedzinie. W Polsce nie ma przepisów regulujących to, kto może dokonywać montażu paneli fotowoltaicznych. Skutek? Ludzie skuszeni niższą ceną zatrudniają niewykwalifikowane ekipy, przez co instalacja może zupełnie nie działać.





  • Choć energia może być magazynowana w specjalnych zbiornikach, trzeba być świadomym, że sytuacja na zewnątrz cały czas będzie miała istotny wpływ na funkcjonowanie instalacji.




Po porównaniu wad i zalet instalacji fotowoltaicznych, wyraźnie widać, że przynosi ona długofalowe efekty. Dlatego warto rozważyć zakup fotowoltaiki dla swojego domu!


*Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Reklama