Reklama
Reklama

Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej?

Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej?

Szczoteczki soniczne i elektryczne to najpopularniejsze urządzenia do higieny jamy ustnej. Możemy zaobserwować wśród nich wiele podobieństw, ale również sporo różnic. Choć szczoteczki soniczne również zaliczają się do grupy szczoteczek elektrycznych, to dla lepszego rozróżnienia wprowadzono nowy termin, którym można określić te drugie – to szczoteczki rotacyjne. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej o historii szczoteczek sonicznych i elektrycznych, a także o różnicach między ich główkami, prędkością pracy, trybami czyszczenia, końcówkami wymiennymi, funkcjami i cenami obu urządzeń.


 

Pierwsza szczoteczka elektryczna została stworzona w 1939 roku przez szwajcarskiego doktora Phillipe-Guya Wooga. Dość szybko spotkała się z dobrym odbiorem klientów i przez następne kilkanaście lat zaczęła pojawiać się w domach na całym świecie. Na początku rekomendowana była osobom o ograniczonych funkcjach motorycznych, lecz w miarę upływu czas stworzono modele do codziennego szczotkowania zębów dla wszystkich.


 

Ze względu na duże zainteresowanie w 1990 roku stworzono nowy model urządzenia – szczoteczkę soniczną. Do masowej sprzedaży trafiła ona dwa lata później. Urządzenie soniczne czyściło zęby jeszcze dokładniej niż elektryczne.


 

Ruchy główki i prędkość pracy


 

To najważniejsza różnica między tymi dwoma typami szczoteczek. Elektryczna wykonuje ruchy rotacyjne lub oscylacyjno-pulsacyjne z prędkością kilku lub kilkunastu tysięcy ruchów na minutę. Jednocześnie produkuje również około 40 000 pulsacji. Dla porównania – za pomocą szczoteczki tradycyjnej możemy wykonać jedynie kilkaset takich ruchów przez sześćdziesiąt sekund. Szczoteczki elektryczne, czyli rotacyjne, posiadają okrągłą główkę, która jest w stanie dopasować się do każdego zęba.


 

Szczoteczka soniczna natomiast czyści za pomocą ruchów wymiatających i pulsacyjnych. Jej technologia oparta jest na działaniu fal dźwiękowych, które wprawiając główkę czyszczącą w ruch, doprowadzają do połączenia ze sobą cząsteczek śliny i pasty. Powstałe mikrobąbelki penetrują najdalsze zakątki jamy ustnej i precyzyjnie je oczyszczają. Szczoteczka soniczna pracuje z prędkością od 31 000 do nawet 96 000 ruchów na minutę! Jej główka posiada podłużny kształt, dzięki czemu jest w stanie wyczyścić kilka zębów jednocześnie.


 

Programy czyszczenia


 

Szczoteczki elektryczne posiadają zazwyczaj od dwóch do sześciu trybów pracy, spośród których możemy wyróżnić następujące: do codziennego szczotkowania, delikatnego szczotkowania, intensywnego szczotkowania czy do wybielania. Szczoteczki soniczne często wyposażone są dodatkowo w program do masowania dziąseł, czyszczenia języka czy polerowania szkliwa. Najprostsze i najtańsze modele, zarówno szczoteczek elektrycznych, jak i sonicznych, posiadają zazwyczaj mniejszą liczbę trybów pracy, natomiast te droższe mają ich więcej.


 

Końcówki wymienne


 

Końcówki wymienne do szczoteczek sonicznych różnią się od siebie kształtem. Modele elektryczne mają okrągłe główki, które wykonują trzy rodzaje ruchów: oscylacyjne, pulsacyjne i zwrotne. Z kolei szczoteczki soniczne wyposażono w końcówki wymienne z podłużnymi zakończeniami, które bazują na ruchach wymiatających, według specjalistów najbezpieczniejszych dla dziąseł. Do obu rodzajów szczoteczek dołączane są końcówki o podobnym przeznaczeniu: podstawowe, dla osób z nadwrażliwością dziąseł, wybielające, ortodontyczne czy do czyszczenia języka.


 

Funkcje


 

Szczoteczki soniczne i elektryczne posiadają wiele podobnych do siebie funkcji, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem. Wśród nich możemy znaleźć:



 


  •  

timer – czyli czasomierz, który odmierza właściwy czas szczotkowania zębów, po upływie którego urządzenie przestaje działać


  •  

  •  

quadpacer – czasomierz, który po upływie trzydziestu sekund zaleca zmianę strefy szczotkowania zębów


  •  

  •  

wskaźnik siły nacisku – informuje nas o tym, gdy przyciskamy główkę szczoteczki zbyt mocno do powierzchni zęba


  •  

  •  

moduł bluetooth – pozwala na połączenie urządzenia za smartfonem za pomocą aplikacji i monitorowanie całego procesu szczotkowania zębów


  •  

  •  

wskaźnik poziomu baterii – wyświetlacz znajdujący się na obudowie informuje nas
o konieczności naładowania urządzenia.


  •  


 

Cena


 

Liczba szczoteczek rotacyjnych dostępnych na rynku produktów do higieny jamy ustnej jest nieco większa, dlatego też amplituda ceny w tym przypadku jest dość spora. Za najtańsze szczoteczki elektryczne zapłacimy nawet mniej niż 100 złotych, podczas gdy koszt najdroższych wynosi nawet 1200 złotych. Cena szczoteczek sonicznych z podstawowymi funkcjami oscyluje powyżej 250 złotych, a tych najbardziej zaawansowanych technologicznie – około 1000 złotych. 


*Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Komentarze