W piątek, 15 lipca, we Wrześni (Rynek Miasta) zaparkuje mobilny gabinet ginekologiczny, w którym każda kobieta będzie mogła bezpłatnie wykonać komplet badań ginekologicznych. Gabinet dostosowany jest do potrzeb kobiet z różnymi niepełno-sprawnościami. Akcja zrealizowana zostanie w ramach 4. edycji ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „W kobiecym interesie. Hasłem tegorocznej odsłony jest „Nie wykluczamy, badamy w kobiecym interesie”, a działania adresowane są do wszystkich kobiet, ale szczególnie do tych z niepełnosprawnościami.
Kampania „W kobiecym interesie” powstała w 2019 roku, a jej inicjatorem jest Gedeon Richter Polska, który konsekwentnie co roku przypomina Polkom o konieczności wykonywania regularnych badań ginekologicznych. W poprzednich edycjach kampania zwracała uwagę i wspierała kobiety w pokonywaniu różnych barier ograniczających dostępność badań, takich jak wstyd czy strach. Sytuacja kobiet z niepełnosprawnościami wymaga nie tylko wsparcia samych kobiet, ale również konieczności stworzenia dla nich miejsc opieki dostosowanych do ich potrzeb. Niestety aż 77 % kobiet z niepełnosprawnościami nie chodzi do ginekologa regularnie, a 22 % nie było nigdy na takiej wizycie. Co więcej, szacuje się, że w Polsce jest tylko 158 gabinetów ginekologicznych dostosowanych do potrzeb pacjentek z niepełnosprawnościami.
Akcja bezpłatnych badań ginekologicznych we Wrześni
W ramach kampanii, jak co roku, zrealizowana zostanie akcja konsultacji z szerokim bezpłatnym pakietem badań ginekologicznych (badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologia oraz test na obecność wirusa HPV). Ponieważ 64 % kobiet z niepełnosprawnościami przyznaje, że zdarzyło im się zrezygnować z wizyty przede wszystkim ze względu na brak dostosowania infrastruktury budynku lub odpowiedniego wyposażenia gabinetu ginekologicznego, w ramach kampanii stworzyliśmy mobilny gabinet ginekologiczny, który ruszy w Polskę w lipcu br. Zgodnie z ideą kampanii będzie dostosowany do potrzeb kobiet z różnymi niepełnosprawnościami (m.in. ruchu, wzroku czy słuchu):
podnośnik i wózek rehabilitacyjny,
odpowiednia przestrzeń manewrowa,
opiekę przeszkolonego personelu pomocniczego, w tym asystenta medycznego,
tłumacz polskiego języka migowego (online),
niezbędne dokumenty i formularze przetłumaczone na alfabet Braille’a,
niezbędne dokumenty i formularze przetłumaczone na polski język migowy,
pętla indukcyjna.
Gdzie i kiedy zaparkuje mobilny gabinet ginekologiczny:
15 lipca (piątek), godz. 15.00-21.00, Rynek Miasta
Jak się zapisać na konsultacje i badania?
Zapraszamy wszystkie chętne kobiety, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, narodowość czy stopień niepełnosprawności. Szczegóły o tym, gdzie dokładnie odbywają się badania i jak się można zapisać znajdują się na stronie www.wkobiecyminteresie.pl
Zapisy przyjmowane będą na miejscu w dniu badania. Pacjentki posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności mogą zapisywać się również mailowo pod adresem [email protected] oraz telefonicznie, w tym poprzez SMS, pod numerem 604 217 257.
- Dostosowanie mobilnego gabinetu ginekologicznego do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami było dla nas kluczowym wyzwaniem w tej edycji bezpłatnych badań profilaktycznych. Dzięki wskazówkom partnerów Fundacji Kulawa Warszawa oraz Fundacji Avalon wyposażyliśmy gabinet w odpowiedni sprzęt i zapewniliśmy udogodnienia komunikacyjne, które sprawią, że pacjentki nie tylko z niepełnosprawnością ruchową, ale również wzroku czy słuchu będą czuć się u nas komfortowo. Przeszkoliliśmy personel medyczny i asystujący, stworzyliśmy dokumenty w alfabecie Braille’a, mamy tłumacza polskiego języka migowego oraz pętlę indukcyjną i podnośnik – mówi Aneta Grzegorzewska z Gedeon Richter Polska.
Akcja bezpłatnych badań odbędzie się jeszcze w poniższych miastach:
Słupca – 16 lipca
Konin – 17 lipca