Reklama

Zaplanuj budowę domu krok po kroku

Zaplanuj budowę domu krok po kroku

Marzysz o własnych czterech kątach? Budowa domu od podstaw pozwala na wykreowanie wymarzonego budynku, który w jak największym stopniu odzwierciedlałby Twoje wyobrażenia i potrzeby. Zanim jednak zabierzesz się za realizację tego przedsięwzięcia, warto krok po kroku zaplanować poszczególne etapy budowy. Pozwoli to na uniknięcie niespodzianek, które są udziałem wielu osób nie mających doświadczenia w budowaniu domu.


 

Zgłoszenie budowy czy uzyskanie pozwolenia?


 

Według prawa budowlanego budowa domu wymaga albo zgłoszenia tego faktu w odpowiednim urzędzie, albo uzyskania oficjalnej zgody. Zgłoszenie budowy jest procedurą łatwiejszą, ale ma swoje ograniczenia. Z pewnością wystarczyłoby zgłoszenie budowy, gdyby dotyczyła ona takich obiektów jak mieszkania jednorodzinne, obiekty gospodarcze albo garaże. W przypadku domów jednak, szczególnie o sporym metrażu i wielokondygnacyjnych, procedura może być bardziej skomplikowana i może wymagać uzyskania pozwolenia na budowę.


 

Zgłoszenie budowy wystarczy, jeśli w przypadku stawianego budynku obszar oddziaływania nie będzie wykraczał poza granice działki, czyli gabaryty mającego powstać domu i jego usytuowanie pozostanie bez wpływu na działkę sąsiednią lub istniejącą zabudowę, np. zacieniając ją. Istnieje jeszcze szereg innych wytycznych, które kwalifikują daną budowę albo do zgłoszenia, albo do uzyskania na nią pozwolenia. Zawsze jednak konieczne jest stworzenie projektu domu, a architekt go wykonujący pokieruje Cię w kwestiach formalnych. Trzeba pamiętać o tym, że procedowanie zgłoszenia trwa 21 dnia, podczas gdy w przypadku konieczności uzyskania pozwolenia, czekać można nawet ponad 60 dni. Może to znacząco przedłużyć moment rozpoczęcia budowy, dlatego formalności załatwiać trzeba odpowiednio wcześnie.


 

Zatrudnianie robotników - dwie opcje


 

Budując dom można zatrudniać wykonawcę generalnego, który będzie koordynował poszczególne prace przez cały czas trwania budowy. Podpisujesz wówczas jedną umowę, a wykonawca sam zatrudnia fachowców do poszczególnych etapów budowy. Nie musisz więc szukać każdorazowo ekipy wznoszącej fundamenty, montującej stolarkę okienno-drzwiową czy potrzebne instalacje. Generalny wykonawca to oszczędność czasu. Z kolei, jeśli sam poszukujesz robotników, będących specjalistami w danym obszarze budowlanym, całe przedsięwzięcie może być nieco tańsze, ale za to bardzo wydłuża się w czasie, a w sytuacjach, kiedy będzie konieczna współpraca różnych fachowców, może to utrudnić cały proces budowy. Niemniej, warto wiedzieć, że oprócz generalnego wykonawcy możesz sam pokierować swoją budową. Wtedy jednak jako kierownik budowy sam nadzorować musisz to, co dzieje się podczas prac. Odpowiadasz więc za BHP czy chociażby za to, by na budowie pojawiły się kontenery na gruz, których jeśli nie zapewnisz, możesz być narażony na konsekwencje prawne. 


 

Postępowanie z gruzem po budowie


 

Skoro o gruzie mowa, warto też wiedzieć jak postępować z nim po budowie. Rzadko kiedy ktoś dysponuje kontenerem na własność, dlatego najczęstszą opcją jest wynajęcie go od firm wywożących gruz, takich jak znane Gruzo. Jeśli wynajmujemy kontener, w cenie usługi, która obejmuje podstawienie pojemnika i czas wynajmu, wliczony jest też koszt odebrania z całą zawartością i zawiezienie odpadów na miejsce utylizacji. Dzięki temu nie musisz martwić się o to, co zrobić z odpadami po budowie, wywóz gruzu właściwie dokonuje się sam. To bardzo wygodne rozwiązanie, dlatego niemal całkowicie przeważa w przypadku praktycznie każdej budowy. Alternatywą mogłoby być samodzielne zawiezienie gruzu do punktu PSZOK, jednak i tak pozostaje kwestia składowania śmieci na budowie, co możliwe jest tylko z odpowiednimi kontenerami przeznaczonymi na składowanie gruzu.


 

Planując budowę po raz pierwszy możesz mieć wrażenie, że wiele rzeczy, które wydawało Ci się skomplikowanych, w rzeczywistości okazuje się bardzo proste. Inne zaś, które wydawały się oczywiste, mogą nie lada zaskoczyć. Biorąc jednak pod uwagę to, o jaką stawkę toczy się gra, czyli stworzenie własnego domu, warto wytrwale prowadzić budowę do końca i cieszyć się spełnionym marzeniem.


 

*Materiał zewnętrzny


Podziel się
Oceń