Reklama

Ubezpieczenie OC - sytuacje, w których trzeba zachować czujność

Ubezpieczenie OC - sytuacje, w których trzeba zachować czujność

Właściciele samochodów mają obowiązek wykupić polisę OC, w przeciwnym razie może na nich zostać nałożona kara finansowa. Choć na ogół wykupienie polisy nie budzi większych wątpliwości, to jednak mogą zaistnieć sytuacje, w których trzeba zachować szczególną ostrożność.
 

Dlaczego wykupienie polisy jest tak istotne?


Zgodnie z obowiązującym prawem, właściciel pojazdu zobowiązany jest wykupić polisę OC, w ramach której ubezpieczyciel pokrywa szkody, powstałe w wypadku z udziałem ubezpieczonego. Może wydawać się, że jeden czy dwa dni przerwy w ciągłości ubezpieczenia nie robią większej różnicy, tymczasem jest dokładnie na odwrót. Nieubezpieczony będzie bowiem zmuszony:
 

  • pokryć koszty naprawy szkód, które powstaną w wypadku z jego udziałem,
  • pokryć karę finansową, którą nałoży na niego Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (wysokość kary waha się w przedziale od 1200 zł do 6020 zł).


 

Ubezpieczenie nowego samochodu


Paradoksalnie, najwięcej błędów w związku z wykupieniem polisy powstaje w sytuacji, w której wszystko powinno być dopięte na ostatni guzik, czyli w momencie, gdy kupujemy nowe auto prosto z salonu. Zobowiązani jesteśmy bowiem wykupić ubezpieczenie OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu z urzędzie gminy lub miasta. Nie ma tutaj znaczenia, kiedy dokładnie odbieramy auto z salonu. Czasami zakupem ubezpieczenia zajmuje się pośrednik sprzedaży, jednak kwestie te należy zawsze dokładnie ustalić, bowiem w razie wykrycia błędu, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie będzie dociekał, kto był odpowiedzialny za zakup polisy oraz dlaczego nie została ona wykupiona w terminie.
 

Wypowiedzenie umowy OC


Właściciel pojazdu najczęściej nie jest zainteresowany wypowiadaniem umowy OC, jednak może zdarzyć się, że przyjdzie mu sporządzić owe wypowiedzenie. Najczęściej ma to miejsce w momencie, gdy kupujemy samochód używany i chcemy ubezpieczyć go na własnych warunkach. Wypowiedzenie możemy złożyć w dowolnym momencie, jedna zachowując przy tym właściwy okres, o którym z pewnością wspomniano w umowie. Więcej na temat wypowiedzenia umowy ubezpieczycielowi, a także sam wzór wypowiedzenia znajdziemy na stronie internetowej https://najtaniejuagenta.pl/jak-szybko-i-sprawnie-wypowiedziec-umowe-oc/.
 

Sprzedaż samochodu z ważnym OC


Wykupiona na kolejne miesiące polisa OC jest niewątpliwym atutem, gdy chcemy sprzedać samochód. Niemniej jednak, po zawarciu umowy sprzedaży, konieczne jest zawiadomienie ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji. Nowy właściciel pojazdu może co prawda w dalszym ciągu korzystać z ważnej polisy - na jego decyzję nie mamy żadnego wpływu, lecz jeśli nie zgłosimy ubezpieczycielowi faktu zbycia samochodu, to:
 

  • odpowiadamy solidarnie z nowym właścicielem za nieopłacenie składki,
  • powstałe po dniu sprzedaży szkody mogą zostać nam przypisane.


Więcej na temat tego, jak zgłosić sprzedaż samochodu ubezpieczycielowi, przeczytamy na stronie internetowej https://najtaniejuagenta.pl/sprzedaz-samochodu-a-oc-uniknac-problemow/. Pamiętajmy przy tym, że nie możemy ubiegać się o zwrot niewykorzystanej przez nas składki, jeśli nowy właściciel chce w dalszym ciągu korzystać z ubezpieczenia.

* Artykuł sponsorowany

 


Podziel się
Oceń

Reklama