5 marca o godzinie 17:00 odbyło się oficjalne otwarcie Wschodniej Obwodnicy Wrześni. W uroczystości wzięli udział burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny, sekretarz stanu Zbigniew Hoffmann, dyrektor oddziału GDDKiA w Poznaniu Marek Napierała oraz zapowiedziany w ostatniej chwili Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
Podczas konferencji pierwszy głos zabrał burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny:
"Września ma być centrum przyciągającym nowe inwestycje; żeby tak się stało, musi być dobra infrastruktura. Cieszę się, że we Wrześni możemy (...) o taką infrastrukturę zadbać" - mówił Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki:
W trakcie konferencji na jezdnie obwodnicy wbiegli rolnicy z Agrounii, którzy chcieli porozmawiać z premierem. Ten szybko oddalił się wraz z samorządowcami i odjechał. Na tym incydencie konferencja została zakończona. Najważniejsze jednak jest to, że po dwóch latach budowy najbardziej wyczekiwana inwestycja w gminie Września od dziś jest już dostępna dla kierowców. Prawie 5-kilometrowa arteria będzie omijać miasto od stron północno-wschodniej. Obwodnica połączyła drogi krajowe nr 15 i 92. Do tej pory samochody jadące tranzytem przejeżdżały przez ścisłe centrum miasta, obok szkół, przedszkoli i galerii handlowej, a więc tam, gdzie jest także duży ruch pieszy. A tylko samych tirów przejeżdża półtora tysiąca dziennie. Dzięki wyprowadzeniu ich na obwodnicę śródmieście Wrześni będzie bezpieczniejsze.
Pomysł budowy obwodnicy Wrześni jest inicjatywą, której historia sięga już 2000 roku. To właśnie ponad dwie dekady temu, tj. 10 lipca 2000 roku Rada Miejska we Wrześni podjęła uchwałę o przystąpieniu do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego lokalizację obwodnicy drogi krajowej nr 15. Przebieg obwodnicy został uchwalony przez radę w 2002 roku. Budowa obwodnicy znajdowała się na liście zadań przewidzianych do realizacji w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Ponadto, ujęta była w projekcie stanowiska negocjacyjnego dotyczącego zakresu i treści Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Wielkopolskiego. Jednak wyczekiwanej przez mieszkańców inwestycji, pomimo wielu prób, nie udało się zrealizować przez kolejne lata. Natomiast sytuacja komunikacyjna we Wrześni nieustannie się pogarszała. Podjęta została więc decyzja o zrealizowaniu tej inwestycji przez samorząd Wrześni, czyli de facto przez mieszkańców i wrzesińskie firmy jako tych, którzy płacą przecież podatki i tym samym generują niezbędne wpływy do gminnego budżetu. Wrześnianie w trosce o swoje własne bezpieczeństwo wzięli na siebie ciężar tej ogromnej inwestycji.
W kwietniu 2017 roku budowa wschodniej obwodnicy Wrześni zaplanowana została w budżecie gminy i przystąpiono do opracowania dokumentacji technicznej. Prace budowlane rozpoczęły się już w lutym 2019 roku.
Ze względu na bardzo szeroki zakres, inwestycję podzielono na etapy, które realizowały cztery firmy:
1. BD Kasprzak Sp. z o.o. sp. kom. z Jerki;
2. Zakład Wielobranżowy TRANS-BRUK Marek Begier z Nekli;
3. Przedsiębiorstwo Robót Drogowo- Mostowych, Sp. Akcyjna z Koła;
4. Budimex Budownictwo Sp. z o.o. z m. Warszawa.
W ciągu dwóch lat:
- wybudowano główny odcinek obwodnicy o długości 4,75 km,
- wybudowano odcinek ul. Słowackiego we Wrześni (496 m),
- wybudowano wiadukt drogowy,
- wykonano, na skrzyżowaniach z innymi drogami, pięć rond
Całkowity koszt prac budowlanych wyniósł 79 633 395,1 zł .
Na realizację tego przedsięwzięcia Gmina Września pozyskała środki z Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie 34 124 326,79 zł.
Rada Miejska we Wrześni 17 grudnia 2020 roku nadała nazwę obwodnicy – ul. Niepodległości. (GP)
piątek, 3 stycznia 2025 23:42