Reklama

Pomnik 68. Pułku Piechoty na sprzedaż. Zainteresowani mieszkańcy

Pomnik 68. Pułku Piechoty na sprzedaż. Zainteresowani mieszkańcy

  • Mieszkańcy bloku przy ulicy Wojska Polskiego 23 chcą kupić od komornika działkę na której znajduje się ich blok oraz pomnik 68 Pułku Piechoty. W sprawę zaangażowała się gmina Września a także konserwator zabytków.


Pod koniec października bieżącego roku, na stronie internetowej komornika sądowego z Wrześni Mariusza Celmera, ukazało się obwieszczenie o pierwszej licytacji nieruchomości znajdującej się na narożniku ulic Słowackiego i Wojska Polskiego. Nie było by nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że na działce znajduję się blok mieszkaniowy oraz wspomniany w tytule pomnik 68 Pułku Piechoty. Teren ten jest w wieczystym użytkowaniu upadłej spółki Tonsil, będącej obecnie w likwidacji. Cena wywoławcza to nieco ponad 352 tys. zł, czyli 3/4 szacunkowej wartości. Z majątku upadłego Tonsilu oprócz wspomnianej działki pozostało jeszcze kilka nieruchomości, m.in. działka wzdłuż promenady nad Wrześnicą oraz działka przy ulicy Gnieźnieńskiej 33 na której również stoi blok mieszkaniowy. Licytacje wszystkich trzech działek mają się odbyć 3 grudnia w Sądzie Rejonowym we Wrześni i dotyczą tylko gruntów. Budynki stanowią odrębną nieruchomość i nie są objęte licytacją. Jednak mieszkańcy obawiają się, że potencjalny nowy właściciel mógłby utrudnić życie mieszkańców, chociażby poprzez zabranie miejsc parkingowych czy też utrudnienie dojazdu do posesji. Z tego powodu zarząd wspólnoty postanowił przystąpić do licytacji.

Mówi zarządca tej nieruchomości Ilona Łosińska:



 

Nabyciem części gruntu, dokładnie tej na której znajduje się pomnik, od 2015 roku jest zainteresowana gmina Września. Mówi zastępca burmistrza Karol Nowak:



 

Tematem pomnika zainteresowało się również jedno ze stowarzyszeń działających na terenie Wrześni. Zwróciło się ono do Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisanie pomnika do rejestru zabytków.

Mówi konserwator Jolanta Goszczyńska:



Takie postępowanie może potrwać kilka miesięcy.



Konserwator będzie się zwracał z prośbą o dokumenty związane z pomnikiem, między innymi do muzeum wrzesińskiego czy do urzędu miasta. Przypomnijmy, że pomnik powstał w 1974 roku z inicjatywy Koła Miłośników Ziemi Wrzesińskiej dla uczczenia poległych podczas wojny z Niemcami we wrześniu 1939 roku żołnierzy 68 pułku piechoty.



Mówi dyrektor muzeum im. Dzieci Wrzesińskich Sebastian Mazurkiewicz i dodaje, że na uroczystość odsłonięcia pomnika przybyło 200 żyjących żołnierzy dawnego 68 pułku piechoty, delegacje pułków bratnich 17 dywizji piechoty oraz rodziny osób pomordowanych przez niemieckiego okupanta. Zebrali się także mieszkańcy miasta z młodzieżą szkolną.



Pomocy finansowej w budowie pomnika udzieliły wrzesińskie podmioty gospodarcze: Cech Rzemiosł Różnych, Spółdzielnia Inwalidów, zakład Stokbet, Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego oraz Państwowe Gospodarstwo Rolne w Chwalibogowie.



W 2003 roku przed pomnikiem z inicjatywy Obywatelskiego Forum Samorządowego, zamontowano tablice z nazwiskami 100 żołnierzy 68 pułku piechoty, którzy polegli w pierwszych dniach wojny. Ostatnia renowacja pomnika odbyła się w 2015 roku.

O postępowaniu w sprawie wpisania pomnika do rejestru zabytków zostanie powiadomiony komornik, który zamieścił obwieszczenie o licytacji. Będzie on musiał poinformować potencjalnych nabywców o tym, że takie postępowanie się toczy. W trakcie niego żadne prace przy pomniku nie będą mogły się odbywać. Oczywiście jeśli pomnik zostanie wpisany do rejestru zabytków, to przyszły właściciel tej nieruchomości, będzie mógł się odwołać od tej decyzji. Organem odwoławczym jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (GP)

Podziel się
Oceń