Zastanów się nad konkretną specjalizacją IT i ustal ścieżkę rozwoju zawodowego, zdobywając niezbędne kompetencje.
W przekwalifikowaniu się na sektor IT pomocne będą branżowe certyfikaty - jeśli uda Ci się je zdobyć, zwiększysz swoje szanse na szybkie zdobycie zatrudnienia.
Dzięki sieci kontaktów branżowych możesz dotrzeć do wielu ofert pracy IT. Pamiętaj, że dla potencjalnych pracodawców liczą się Twoje umiejętności, dlatego nie zapomnij o budowaniu atrakcyjnego portfolio.
Zdobądź niezbędne kwalifikacje
Jeśli zdecydowałeś się na zmianę branży na IT, musisz w pierwszej kolejności wybrać dla siebie odpowiednią specjalizację. Pomyśl, w jakim obszarze chciałbyś pracować, a następnie zastanów się, w jaki sposób uda Ci się szybko uzyskać podstawową wiedzę. Możesz opracować plan rozwoju, wyznaczając dla siebie konkretne kursy lub szkolenia. Podstawowe informacje zdobędziesz także online, korzystając chociażby z krótkich filmików szkoleniowych. Możesz też zdecydować się na bootcamp, czyli intensywne szkolenie w konkretnej tematyce. Zastanów się, które technologie powinieneś poznać w pierwszej kolejności, aby zwiększyć swoje szanse na szybkie zdobycie posady. Dobrym wyborem może być na przykład jeden z popularnych języków programowania, takich jak Python, Java czy JavaScript. Zwróć też uwagę na wymagania potencjalnych pracodawców - przejrzyj pod tym kątem oferty pracy z branży IT.
Uzyskaj branżowe certyfikaty
Dla wielu pracodawców znamiennym potwierdzeniem Twoich umiejętności będzie branżowy certyfikat. Warto zatem zdecydować się na ukończenie szkolenia, które byłoby zakończone egzaminem z certyfikatem. Sprawdź, co aktualnie cieszy się największą renomą w branży IT. Oczywiście pamiętaj, że certyfikat musi być dostosowany do interesującego Cię obszaru nowoczesnych technologii. Jeśli na przykład zależy Ci na karierze jako specjalista ds. środowiska cloud, możesz zdecydować się na AWS Certified Solutions Architect lub Google Certified Professional Cloud Architect. Jeżeli natomiast interesuje Cię obszar cyber security, wybierz certyfikat CISSP (Certified Information Systems Security Professional) lub CISM (Certified Information Security Manager).
Zależy Ci na rozpoczęciu kariery w sektorze nowoczesnych technologii? Praca w Słupcy już na Ciebie czeka! Sprawdź, którzy specjaliści IT mogą liczyć na najwięcej ofert.
Buduj sieć kontaktów i stwórz własne portfolio
Przekwalifikowanie się na IT okaże się znacznie łatwiejsze, gdy uda Ci się zbudować sieć kontaktów zawodowych. W tym celu należy angażować się w różne eventy, takie jak konferencje, meetupy czy targi pracy. Podczas takich wydarzeń masz szansę poznać wielu doświadczonych specjalistów IT, którzy podpowiedzą Ci, co możesz zrobić, aby szybko zdobyć wymarzoną posadę. W przekwalifikowaniu pomocne będzie także wsparcie mentora, szczególnie jeśli szukasz kogoś, kto mógłby wskazać konkretną drogę rozwoju zawodowego. Jeśli zamierzasz zmienić branżę na IT, musisz także pamiętać o budowaniu odpowiedniego portfolio. Dla wielu pracodawców Twoje projekty będą najlepszym dowodem na zdobyte przez Ciebie umiejętności. Postaraj się umieścić w portfolio prace wykonane przy pomocy różnych technologii i o różnym poziomie trudności, dzięki temu dasz się lepiej poznać.
Podsumowanie
Decyzja o przekwalifikowaniu się na IT powinna być poprzedzona dokładną analizą rynku. Zastanów się, w którym obszarze chciałbyś rozpocząć karierę i zacznij zdobywać niezbędne umiejętności. Nie zapomnij także o budowaniu sieci kontaktów branżowych oraz stworzeniu portfolio z pierwszymi projektami.