Wioleta Dzienniak – szczęśliwa jak Dunka (galeria)

0

Wioleta Dzienniak, sołtyska Spławia, wystąpiła w sobotę w czasie IV Wielkopolskiego Kongresu Kobiet.

Spławie (gm. Kołaczkowo) to niewielkie sołectwo, liczy zaledwie 56 mieszkańców. Jest to jednak społeczność silnie oddolnie zorganizowana – i m.in. to było tematem panelu dyskusyjnego „Byś szczęśliwą jak Dunka – zaangażowanie społeczne” prowadzonego przez Mirosławę Kaźmierowską. Wraz z Wioletą Dzienniak dyskutowały Sylwia Izabela Schab oraz Ewa Rumińska-Zimny.

Prelegentki zauważyły, że Dania jest krajem, w którym obywatele angażują się w działanie państwa, czują jego współgospodarzami i udzielają się w wielu stowarzyszeniach. Jest to też kraj, w którym ludzie są niezwykle szczęśliwi – w przeprowadzanych przez ONZ rankingach szczęścia Dania regularnie znajduje się na podium (Polska – za pierwszą 50). Te same mechanizmy w mikroskali działają właśnie w Spławiu.

Uczestniczki panelu uznały, że był on niezwykle ciekawy i pouczający, a kwestiami, o które dba Wioleta Dzienniak w swoim sołectwie, warto wprowadzić np. w radach osiedla w Poznaniu.

Wśród gości IV Wielkopolskiego Kongresu Kobiet znalazły się m.in. Krystyna Łybacka, Henryka Krzywonos-Strycharska, Otylia Jędrzejczak, Małgorzata Pieczyńska, Dorota Warakomska i Joanna Jaśkowiak. Jednym z pomysłów organizatorek była akcja „odzyskać broszki” – zaproszone specjalistki otrzymały specjalnie wykonane brosze przedstawiające twarz kobiety wpisaną w kontur Polski (na zdjęciu).

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj swoje imię