Jak wysokie stopy procentowane wpływają na pożyczkę na używany samochód?

Kupując używany samochód na raty, trzeba zwrócić uwagę na ich wysokość. Zależy ona od kilku czynników: nie tylko ceny auta, ale też opłat bankowych, a także wysokości stóp procentowych.
  • 18.09.2024 08:11
  • Autor: Grupa tipmedia
Jak wysokie stopy procentowane wpływają na pożyczkę na używany samochód?

Rosnąca dostępność oraz korzystne ceny sprawiają, że warto pomyśleć o zakupie używanego samochodu. Nabyć go można za gotówkę, ale też na raty. W tym drugim przypadku to, ile ostatecznie zapłacimy, zależało będzie od oprocentowania pożyczki. Wpływ na nią ma kilka czynników, w tym stopy procentowe. Pamiętajmy, by przed podpisaniem umowy dokładnie zweryfikować historię danego pojazdu, co można sprawnie, szybko i z łatwością zrobić dzięki: carvertical.com/pl/sprawdzenie-vin.

Samochód używany - wysokość rat

Poszczególne banki stosują zróżnicowane cenniki, toteż wysokość rat za używany samochód będzie różniła się w zależności od tego, gdzie zaciągniemy pożyczkę. Jest jednak kilka uniwersalnych czynników, które wpływają na wysokość oprocentowania i rat.

Generalnie, im starszy, a zatem tańszy pojazd, tym pożyczka na jego zakup będzie wyżej (w stosunku do wartości auta) oprocentowana. Jeśli zatem chcemy nabyć, powiedzmy, Forda Mondeo, to raty przy zakupie egzemplarza pięcioletniego okazać się mogą niższe niż w przypadku egzemplarza dwudziestoletniego; naturalnie ten drugi finalnie tak czy owak będzie tańszy. Niższa kwota pożyczki wiąże się często z jej wyższym oprocentowaniem.

Jednakże decydujący wpływ na to, jakie raty będziemy musieli spłacić, ma wysokość stóp procentowych. Stopa procentowa to nic innego, jak koszt kapitału, czyli po prostu cena, która przysługuje posiadaczowi kapitału za udostępnienie go innym na określony czas. Wyrażana jest ona zazwyczaj jako procent od pożyczonej sumy i mierzona w ujęciu rocznym. Jak ma się to do rat?

Wzrost rynkowych stóp procentowych powoduje wzrost poziomu rat kredytu (który może być istotny wobec całej kwoty!), natomiast ich spadek przyczynia się do zmniejszenia rat (też może być istotne). Innymi słowy, im wyższe stopy procentowe, tym droższy kredyt, a zatem wyższe raty do spłacenia.

Kupując więc używany samochód na raty, zdecydowanie trzeba dokładnie przeczytać ofertę kredytową i sprawdzić, czy oprocentowanie jest stałe, czy zmienne. Kredyt ze zmiennym oprocentowaniem oznacza, że rata zależna jest od wysokości stóp procentowych - tak, jak to streszczono powyżej. W przypadku stałej stopy oprocentowania, miesięczna rata przez cały okres spłaty pozostanie na jednakowym poziomie, niezależnie od wahań rynkowych stóp procentowych.

Samochód używany - o czym warto pamiętać?

Niezależnie od tego, czy auto używane nabywamy za gotówkę, czy na raty, przed jego zakupem koniecznie należy zweryfikować jego historię poprzez numer VIN, nadawany przez producenta indywidualnie każdemu egzemplarzowi. Znajduje się w kilku miejscach nadwozia oraz w dokumentach samochodu. Korzystając z odpowiedniego dekodera, dzięki VIN-owi sprawdzić można m.in.:

- datę produkcji i pierwszej rejestracji;

- liczbę dotychczasowych właścicieli;

- akcje serwisowe;

- ewentualną przeszłość wypadkową;

- fabryczne wyposażenie;

- to, czy auto nie było kradzione.

Weryfikacja historii pozwoli zminimalizować ryzyko zakupu pojazdu z wadami ukrytymi, nadmiernie wyeksploatowanego, powypadkowego, popowodziowego czy też kradzionego.

Oczywiście nieodzowne jest także zweryfikowanie stanu technicznego danego egzemplarza. W tym celu trzeba go bardzo dokładnie obejrzeć z zewnątrz i w środku, a także odbyć jazdę testową i wykonać badania techniczne w serwisie. Warto również odwiedzić stację diagnostyczną, by upewnić się, że samochód nadaje się do poruszania po drogach publicznych.

Udanych zakupów i bezpiecznej podróży!

Artykuł sponsorowany