Zalety ekogroszku
Ekogroszek to węgiel kamienny o drobnej, jednorodnej frakcji, który został poddany specjalnej obróbce, aby zapewnić mu jak największą kaloryczność. Dzięki temu dostarcza dużo ciepła przy stosunkowo niewielkim zużyciu paliwa, co czyni ekogroszek wydajnym wyborem dla wielu domów.
Piece i kotły na ekogroszek (dostępne na tej stronie: https://kotlospaw.pl/kotly-na-ekogroszek/) są zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić automatyczne podawanie paliwa do paleniska. Dzięki temu użytkownik nie musi ręcznie uzupełniać zasobnika, co znacznie ułatwia obsługę, jednocześnie umożliwiając równomierne i długotrwałe spalanie.
Ekogroszek jest również bardziej ekologiczny w porównaniu do tradycyjnego węgla. W trakcie spalania emituje mniej siarki i popiołu, a co za tym idzie – nie zanieczyszcza tak bardzo powietrza. Dodatkowo koszty ogrzewania ekogroszkiem są zwykle niższe niż w przypadku gazu czy oleju opałowego. Właśnie dlatego, jeśli szukasz sposobu na oszczędność pieniędzy w sezonie grzewczym, ten rodzaj paliwa stałego może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Wady ekogroszku
Czy ekogroszek ma jakieś minusy? Żadne paliwo stałe (ani ogólnie sposób ogrzewania budynku) nie jest wolne od wad. Pomimo licznych ekologicznych korzyści w porównaniu do zwykłego węgla ekogroszek emituje więcej pyłów i zanieczyszczeń niż np. równie popularny pellet.
Obsługa pieca lub kotła na ekogroszek wymaga również regularnego czyszczenia. Chociaż automatyczne podajniki ułatwiają użytkowanie sprzętu, pozostałości w postaci popiołu muszą być usuwane ręcznie. Jest to bardziej czasochłonne niż w przypadku kotłów na pellet (https://kotlospaw.pl/kotly-pelletowe/), w których opał – sprasowane granulki drzewne – spalany jest znacznie czyściej i pozostawia mniej popiołu, co przekłada się na mniejszą częstotliwość konserwacji kotła.
Czy warto ogrzewać dom ekogroszkiem? Jak najbardziej! Paliwo stałe ma mnóstwo ważnych zalet: od ekologicznego charakteru, przez doskonałą kaloryczność, aż po automatyzację procesu ogrzewania domu dzięki niezawodnym kotłom i piecom na ekogroszek.