Sprawdzone sposoby na zacieniony ogród

  • 19.02.2024 13:46
Sprawdzone sposoby na zacieniony ogród

Zacieniona działka to prawdziwe wyzwanie dla ogrodnika. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie stworzyć na niej niezwykle efektownego ogrodu. Jak zaaranżować zacieniony ogród?

Podpowiada sklep ogrodniczy plantet.pl

 

Zastanówmy się nad wyborem roślin?

 

Jeżeli jesteśmy posiadaczami zacienionej działki, musimy zastanowić się dobrze nad wyborem roślin. Posadzenie gatunków, które nie są przeznaczone do cienia to duże ryzyko, gdyż rośliny takie mogą nie zakwitnąć, nie rozwinąć się w pełni, wykazywać większą podatność na ataki szkodników i różnego rodzaju choroby.

Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby w zacienionych ogrodach zredukować powierzchnię na trawnik. Jest to ważne, gdyż brak słońca i duża wilgotność sprawiają, że trawniki bardzo szybko porastają mchem. Jeżeli na naszej działce znajdują się już rośliny, które dobrze tolerują cień – nie pozbywajmy się ich. Potraktujmy je raczej jako bazę do tworzenia ogrodu. Ich obecność sprawi, że cała przestrzeń będzie prezentowała się bardzo naturalnie.

Możemy uzyskać bardzo ciekawy efekt łącząc w ogrodzie rośliny posiadające różne tekstury, kolory, a także kształty.

Zaleca się, żeby w zacienionym ogrodzie sadzić rośliny dość gęsto, co zapobiegnie rozwojowi chwastów.

 

Ogród w cieniu – zwróćmy uwagę na podłoże

 

Jako, że w zacienionych ogrodach często sadzimy rośliny wywodzące się z lasu, również gleba powinna być zbliżona to tej, którą spotykamy w lasach. Idealnie, gdyby charakteryzowała się wysoką zawartością próchnicy, była żyzna i wilgotna. Optymalne pH waha się pomiędzy 4,5 a 5,5.

Jeżeli jest taka potrzeba - wzbogaćmy glebę nawozem jeszcze przed posadzeniem roślin (idealnie sprawdzi się tu torf i kompost). Glebę warto jest przekopać. Powinniśmy jednak zachować ostrożność, jeśli w ogrodzie rosną drzewa – nie uszkodźmy ich korzeni.

Gdy na naszej działce rosną chwasty, postarajmy się je usunąć jeszcze przed posadzeniem właściwych roślin (niektóre chwasty bardzo szybko się rozrastają, co uniemożliwia wzrost ozdobnym roślinom).

 

Aranżacja zacienionego ogrodu

 

W zacienionym ogrodzie warto jest wydzielić ścieżki. Postarajmy się, żeby w pobliżu ścieżki znajdowały się rośliny drobne, a dopiero za nimi wyższe. Świetnym rozwiązaniem w zacienionym ogrodzie będzie oczko wodne, które nada temu miejscu niepowtarzalnego charakteru.

Zacieniony ogród potrzebuje oświetlenia, które doda mu uroku zwłaszcza wieczorami. Warto jest zdecydować się na oświetlenie w pobliżu domu, a także w głębi ogrodu. Warto zastanowić się nad barwą oświetlenia. Ciepłe kolory sprawiają, że ogród wydaje się bardzo przytulny. Zimne z kolei dają wyraźny kontrast pomiędzy przestrzenią oświetloną a zacienioną.

Zaleca się oświetlenie najbardziej charakterystycznych miejsc w ogrodzie (na przykład oczka wodnego, czy altany). Oświetlenie ścieżek, a także wszelkich schodów sprawi, że ogród będzie dla nas bezpieczny również po zmroku.

Zacieniony ogród wcale nie musi być wadą naszej działki. Dzięki odrobinie starań sprawimy, że stanie się on miejscem, w którym domownicy bardzo chętnie spędzają czas.

--- Artykuł sponsorowany ---