Czym jest i jak objawia się AZS?
AZS jest poważną chorobą skóry. Jej objawy różnią się nieco w zależności od wieku chorego, jednak u dorosłych najczęściej zmiany pojawiają się w tych samych miejscach: na twarzy, stopach, karku i dłoniach. Jaką formę przybierają zmiany skórne? Najbardziej charakterystyczna jest suchość, zaczerwienienie, grudki i pęcherzyki. Z biegiem czasu wszystko to może przekształcać się w gruby naskórek, który jest naznaczony różnymi bruzdami oraz zniekształceniami.
Najczęściej zmiany skórne powodują świąd, a drapanie się może być przyczyną częstych infekcji. Głównym powodem występowania AZS jest defekt bariery naskórka o podłożu genetycznym.
Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja przy AZS?
Podstawowe codzienne nawyki każdej osoby chorującej na AZS powinny dotyczyć dobrze przemyślanej pielęgnacji. W okresach zaostrzeń trzeba oczywiście konsultować się z dermatologiem i stosować przepisane przez niego maści na atopowe zapalenie skóry, które możesz znaleźć w takich miejscach jak Wapteka.pl. Jednak leki to nie wszystko! Przede wszystkim cera chorego nie powinna być poddawana agresywnym zabiegom myjącym. Należy korzystać z delikatnych produktów, w których składzie nie ma silnych detergentów. Jest to ważny codzienny nawyk - oczyszczenie to podstawa. Kluczem do ograniczenia częstotliwości i intensywności nawrotów schorzenia jest z kolei nawilżanie i natłuszczanie skóry.
Dobrze dobrane kosmetyki wzmacniają barierę hydro-lipidową naskórka, a szczególną rolę w tej materii mogą pełnić preparaty emolientowe.
Inne rady dla osób z AZS
Aby wprowadzić skuteczne zmiany, które zmniejszą częstotliwość nawrotów choroby, konieczne jest poznanie czynników zaostrzających chorobę. Jakie rozwiązania warto wprowadzić?
- Dbanie o równowagę hormonalną - w codziennym życiu należy uwzględnić dbanie o zdrową dietę i minimalizowanie stresu. Takie nawyki wzmacniają stabilność gospodarki hormonalnej. Zaburzenia w tej materii mogą wzmacniać intensywność objawów.
- Ochrona przed potem - pot nasila objawy AZS. Osoby, które uprawiają sport, powinny dbać o wygodną, przewiewną odzież i trenować w porach dnia, w których temperatura jest niska. Ważne jest też korzystanie z bezpiecznych antyperspirantów.
- Wybór dobrych detergentów - do codziennych czynności, takich jak sprzątanie, pranie czy mycie naczyń, należy wybierać bezpieczne środki czystości. Dobrym nawykiem może być wykonywanie prac domowych w rękawiczkach.
- Unikanie alergenów - w codziennym życiu osoby z AZS powinny skrupulatnie unikać alergenów - zarówno pokarmowych, jak i tych pod postacią kurzu czy pyłków roślin.
Zdrowe nawyki są niezbędne w codzienności wszystkich osób chorujących na AZS. Szczególne znaczenie ma tu dobór adekwatnych kosmetyków, dbanie o zdrową dietę, wybór bezpiecznych detergentów i ograniczanie ryzyka wystąpienia wahań w gospodarce hormonalnej. Każdy chory może korzystać też ze specjalistycznych produktów, które mogą znacznie ułatwiać funkcjonowanie z tym uciążliwym schorzeniem o charakterze dermatologicznym.