Gdzie i jak oprawia się pracę dyplomową?

Pozytywnie zaliczyłeś/zaliczyłaś już wszystkie przedmioty i czeka na Ciebie jedynie obrona pracy dyplomowej? Jeśli tak, to musisz zdawać, zdawać sobie sprawę z tego, że przygotowanie merytoryczne wcale nie jest jedynym elementem, o którym musisz zadbać. Wręcz przeciwnie — kolejnym ważnym elementem jest oprawa pracy dyplomowej. Element ten może pozytywnie wpłynąć na ostateczne wrażenie komisji egzaminacyjnej. W naszym tekście omówimy pokrótce najważniejsze kwestie, które są związane z oprawą pracy dyplomowej.
  • 07.08.2023 12:05
  • Autor: Grupa Tipmedia
Gdzie i jak oprawia się pracę dyplomową?

Oprawa pracy dyplomowej. Co warto wiedzieć na ten temat?

Zanim jeszcze przystąpisz do obrony pracy dyplomowej, musisz zdawać sobie sprawę z kilku istotnych kwestii. Poniżej przedstawiamy Ci jedynie niektóre spośród nich:

  • wymogi uczelni,
  • rodzaje opraw,
  • etapy oprawiania pracy.

Co warto wiedzieć na temat każdego z tych zagadnień? Zostań z nami, a poznasz odpowiedź!

Wymogi uczelni

Zanim jeszcze przystąpisz do oprawy pracy dyplomowej, zadbaj o to, by poznać wymogi i zalecenia swojej uczelni w zakresie tego, w jaki sposób powinna odbyć się oprawa pracy dyplomowej. Informacje na ten temat możesz znaleźć na stronie internetowej danej szkoły wyższej. Oprócz tego należy przedyskutować najważniejsze kwestie ze swoim promotorem. To ważne, ponieważ praktyka pokazuje, ze uczelnie wyższe mają różne wytyczne w zakresie:

  • formatu,
  • rodzaju oprawy,
  • rodzaju papieru.

Rodzaje opraw

Generalnie, stosuje się kilka rodzajów, jeśli chodzi o oprawy prac dyplomowych. To, jakie rozwiązanie ostatecznie wybierzesz, zależy zarówno od wymogów uczelni, jak i własnych preferencji oraz wymagań uczelni. Poniżej przedstawiamy Ci jedynie niektóre spośród nich:

  • oprawa miękka (tzw. "kartkowa"). Jest to najprostszy, a co za tym idzie — najtańszy rodzaj oprawy. Składa się ona z tekturowej okładki oraz grzbietu przyklejonego do pracy. Takie rozwiązanie to popularny wybór... choć oczywiście niektóre uczelnie (oraz co bardziej konserwatywni wykładowcy) mogą wymagać bardziej eleganckich rozwiązań;
  • oprawa twarda (tzw. "kaszmirowa"). Jest to trwalsze oraz charakteryzujące się dobrą estetyką rozwiązanie. W tym celu wykorzystuje się twardą, skóropodobną okładkę. Takie rozwiązanie stosuje się w szczególności w przypadku prac magisterskich oraz doktorskich.
  • oprawa w twardej okładce z tłoczeniem. Jest to chyba najbardziej wyszukana wersja oprawy twardej (poszczególne znaki są tłoczone, co poprawia wrażenia estetyczne).

Etapy oprawiania pracy

Jeśli chodzi o etapy oprawiania pracy dyplomowej, poniżej znajdziesz rozpiskę w tym zakresie:

  1. Wybór rodzaju oprawy i jej kolorystyki. Na początku zdecyduj, czy wolisz oprawę miękką lub twardą. Musisz wówczas również określić preferowaną kolorystykę okładki.
  2. Nadrukowanie treści na okładce. Przygotuj treść, którą chcesz umieścić na okładce, w tym na przykład: tytuł, imię i nazwisko autora pracy, nazwę uczelni, rok, itp.
  3. Dostarczenie pracy. Musisz dostarczyć egzemplarz swojej pracy w wersji papierowej do miejsca, w którym zostanie ona oprawiona (np. KseroA0.pl), lub przesłać ją w wersji internetowej (w tym ostatnim przypadku musisz przygotować się na koszt druku).
  4. Wybór dodatkowych elementów ozdobnych. Jeśli chcesz dodać odrobinę elegancji, masz wiele możliwości. Przykładowo, możesz zdecydować się na takie dodatkowe elementy do oprawy pracy dyplomowej jak na przykład wstążka czy złocenia na okładce. Z pewnością doda to elegancji Twojej pracy dyplomowej.
  5. Odbiór gotowej pracy. Po zakończeniu poprzednich zadań pozostaje jedynie odbiór gotowej pracy dyplomowej.

To już wszystko! Życzymy Ci powodzenia na obronie pracy dyplomowej!

--- Artykuł sponsorowany ---