poniedziałek, 25 listopada 2024 02:40
Reklama

Referendum i co dalej?

Referendum i co dalej?
W sobotę 11 marca w Nekielskim Ośrodku Kultury odbyła się debata społeczna zorganizowana przez pięć organizacji pozarządowych działających na terenie gminy Nekla.

Organizatorami wydarzenia były stowarzyszenia: Czysta Nekla, Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne, Stowarzyszenie Strzelecko-Rekreacyjne "Ogończyk", Polskie Stowarzyszenie Diabetyków - koło w Nekli, Stowarzyszenie na Rzecz Gminy Nekla.

W pierwszej części wydarzenia wystąpiło dwóch prelegentów. Krzysztof Mączka opowiadał o znaczeniu konsultacji społeczny w funkcjonowaniu lokalnej społeczności. O inicjatywie społecznej "Masz Głos" mówił koordynator akcji w województwie wielkopolskim - Damian Dubina. Na zaproszenie organizatorów pozytywnie odpowiedziała również Agnieszka Rzeźnik z Urzędu Gminy w Tarnowie Podgórnym, która opowiadała o współpracy między urzędnikami i mieszkańcami.

Po prelekcjach nastąpiła debata między uczestnikami i prelegentami. Kilku z uczestników negatywnie odniosło się do nieobecności burmistrza Karola Balickiego. Na spotkaniu nie pojawił się również nikt z urzędu gminy. Przybyły też tylko trzech z piętnastu radnych: Roman Kuszak, Wojciech Prałat i Paweł Tokłowicz.

Przypomnijmy, że członkowie stowarzyszeń organizujących debatę wnioskują do burmistrza Karola Balickiego i przewodniczącego rady miejskiej Czesława Kozielskiego o powołanie zespołu doradczego ws. zespołu pałacowo-parkowego. Taki wniosek został odrzucony. Później burmistrz przedstawił koncepcją zagospodarowania kompleksu, w którym ma znaleźć się biblioteka, ośrodek pomocy społecznej i przedszkole. Do końca lutego można było składać wnioski odnoszące się do wspomnianego planu. Wpłynęły dwa pisma, jedno od Stowarzyszenia na Rzecz Gminy Nekla i drugie od Małgorzaty i Jacka Mireckich z Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego.

Szczegóły dotyczące debaty zostaną przedstawione w najbliższym wydaniu bezpłatnej gazety Radio Września.

Podziel się
Oceń

Reklama