poniedziałek, 25 listopada 2024 16:27
Reklama

Praca w Poznaniu? Jak będzie wyglądał rynek pracy w 2022?

Praca w Poznaniu? Jak będzie wyglądał rynek pracy w 2022?

Poznań jest jednym z większych miast, które plasuje się w pierwszej dziesiątce zarówno pod względem liczby ludności, jak i powierzchni miast polskich. To miasto, o którego dużym znaczeniu można mówić w kontekście historii Polski, a obecnie cieszy się dużą popularnością m.in. wśród studentów, którzy chętnie przyjeżdżają kontynuować edukację i często zostają tu na stałe.

Poznański rynek pracy

Duża liczba mieszkańców, duża powierzchnia miasta, walory turystyczne sprawiają, że pracy w mieście nie brakuje. Wystarczy przeglądnąć oferty pracy na GoWork, aby dowiedzieć się szczegółowo, jakie propozycje dla osób poszukujących zatrudnienia stwarza Poznań.

W mieście i okolicach jest wiele firm, także dużych przedsiębiorstw, w których zatrudnienie znajduje wielu poznaniaków oraz mieszkańców okolicznych miejscowości. Poznań jest na tyle dużą metropolią, że do pracy tu dojeżdżają osoby z miast oddalonych nawet o kilkadziesiąt kilometrów. Doskonała komunikacja, głównie kolejowa i autobusowa jest dużym atutem.

Od momentu wybuchu epidemii koronawirusa można wskazać, że rynek pracy ulega wielu zmianom. Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu już w raporcie za 2020 r. wskazywał, że znacznie spadła ilość ofert pracy, z jakimi zgłaszali się pracodawcy poszukujący pracowników. Natomiast liczba osób rejestrujących się jako bezrobotne zdecydowanie zwiększyła się, chociaż w porównaniu do danych określonych dla całego kraju w dalszym ciągu sytuacja w Poznaniu, powiecie poznańskim, ale i w województwie Wielkopolskim była znacznie niższa niż średnia krajowa.

Gdzie szukać pracy w Poznaniu?

Poszukiwanie pracy w Poznaniu, przynajmniej w teorii nie powinno nastręczać wielu trudności, ponieważ jest to duże miasto, mieszka tu wiele osób, a miejsc pracy stale przybywa, co widać po ogłoszeniach, które zamieszczane są na internetowych portalach ogłoszeniowych. To doskonały sposób, ponieważ możliwe jest wyszukanie ofert personalizowanych, czyli wskazanie konkretnych kryteriów wyszukiwania. To świetny sposób, aby znaleźć pracę w określonej branży lub na konkretnym stanowisku, chociaż możliwości ustawienia filtrów są znacznie szersze, np. oczekiwany zarobek, forma zatrudnienia itp.

Poznań - miasto możliwości

Poznań, jako duże miasto stwarza spore możliwości pracy w różnych branżach. Wiele ofert skierowanych jest również do studentów, którzy mogą zdobywać swoje pierwsze doświadczenia zawodowe łącząc pracę z nauką. Po ukończeniu studiów mają wówczas większe możliwości w poszukiwaniu pracy, a wiele osób po obronieniu tytułu magistra otrzymuje korzystną ofertę pracy w dotychczasowym miejscu. Praca w dużych korporacjach ma także zalety ze względu na możliwość przeniesienia się w ramach struktury organizacyjne do innych miast, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Dla młodych osób takie możliwości są bardzo kuszące, dlatego wybierają karierę w dużych, międzynarodowych firmach, aby w przyszłości móc zdobywać doświadczenie także poza granicami.

Dużą zaletą jest też lokalizacja miasta w kontekście geograficznym. Sąsiedztwo autostrady A2 oraz drogi ekspresowej S11 stwarza duże możliwości, ułatwia transport, wspiera logistykę, dzięki czemu firmy produkcyjne mają szerokie możliwości do działania i rozwoju.

Specyfika poznańskiego rynku pracy

Analizując sytuację na poznańskim rynku pracy można zauważyć, że w porównaniu do innych dużych polskich miast ofert jest zdecydowanie mniej. Jest to sytuacja dość specyficzna, szczególnie, że stopa bezrobocia w porównaniu do innych polskich miast, w których tych ofert jest zdecydowanie więcej wcale nie jest wyższa.

Przyczyn takiej sytuacji upatrywać można w specyfice lokalnego rynku pracy, w którym dużą rolę odgrywa lojalność, zarówno pracowników względem pracodawców, jak i odwrotnie. Oznacza to, że rotacja w firmach jest stosunkowo niska, co przekłada się na ilość ogłoszeń dotyczących zatrudnienia. Specjaliści wskazują, że pomimo niskiej liczby ofert w mieście pracy nie brakuje i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała zmienić się w 2022 r. Jest to zdecydowanie dobry prognostyk na przyszłość.

*Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Reklama