W teorii dostęp do edukacji jest powszechny, ale nie zawsze sprawdza się to w praktyce. Zmiany społeczno-ekonomiczne w Polsce, a także rosnąca radykalizacja i polaryzacja społeczeństwa przyczyniają się do powstawania nierówności. To problemy, na które odpowiadają flagowe programy Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego, skierowane do uczniów i nauczycieli.
Projekty Fundacji EFC to przede wszystkim wsparcie materialne dla uczniów i nauczycieli z małych miejscowości, ale nie tylko. Równie ważne jest zaszczepianie w młodzieży odpowiedzialności społecznej, zaangażowania obywatelskiego i otwieranie na świat – takie wartości przyświecają najważniejszym projektom zainicjowanym przez fundację.
Horyzonty – program stypendialny dla uczniów
Zdobywanie wiedzy nie musi odbywać się kosztem relacji z przyjaciółmi i zaangażowania w życie społeczne, a rywalizacja wykluczać współpracy. U podstaw Programu Stypendialnego Horyzonty leży wiara w to, że silne poczucie własnej wartości i tożsamości, a także otwarty umysł i empatia wobec innych to trwałe fundamenty dobrego i szczęśliwego życia. Dlatego, oprócz wsparcia materialnego, stypendyści uczą się, jak aktywnie wspierać miejsce, w którym żyją, jak być zaangażowanymi obywatelami, refleksyjnymi patriotami i świadomymi Europejczykami.
Ponieważ misją Fundacji EFC jest wspieranie równego dostępu do edukacji, program jest skierowany do uczniów z małych miejscowości, którzy marzą o nauce w dużym mieście. Dzięki Programowi Stypendialnemu Horyzonty to marzenie staje się realne.
Fundacja EFC zapewnia swoim podopiecznym zamieszkanie w bursie z wyżywieniem, kursy językowe z certyfikatem, bilety komunikacji miejskiej, a także wspólne wyjazdy na wakacje i ferie zimowe. Podczas wyjazdów młodzież może szlifować język angielski, a także uczy się żeglować czy jeździć na nartach.
Edukacja Inspiracja – program dla nauczycieli
Przed nauczycielami z niewielkich miejscowości stoją duże wyzwania. Program Edukacja Inspiracja pomaga pedagogom wychodzić poza schemat zajęć szkolnych, rozwijać kwalifikacje zawodowe, odkrywać nowe zainteresowania uczniów i wzmacniać zaangażowanie społeczne.
Dzięki grantom nauczyciele mogą samodzielnie realizować autorskie projekty edukacyjne w szkołach. Jako pedagodzy znają potrzeby swoich uczniów najlepiej, więc temat projektu zależy wyłącznie od nich.
Powinien jednak spełniać kryteria programu: rozwijać kompetencje społeczne i obywatelskie, wykorzystywać potencjał miejscowości, włączać w działania mieszkańców lub po prostu działać na rzecz samej szkoły czy też lokalnej społeczności.
Szkoła Partnerska EFC – program dla szkół
Pilotażowa edycja programu odbywa się Zespole Szkół im. Romana Czerneckiego w Szczekocinach. To projekt, który wspiera równocześnie uczniów, nauczycieli, a także samą placówkę, pomagając jej stać się ważnym ośrodkiem na mapie lokalnej społeczności, niezależnie od warunków społeczno-gospodarczych. Dla nauczycieli i uczniów to możliwość rozwoju, a także odkrywanie potencjału – w sobie i w miejscu, w którym mieszkają.
*Artykuł sponsorowany