Współczesne pasty do zębów mają najczęściej gęstą, żelową konsystencję i sprzedawane są w tubkach o pojemności około 75 ml. Bez kłopotu możemy je nabyć w sklepach spożywczych, hipermarketach, drogeriach czy aptekach. W składzie każdej pasty do zębów znajdziemy liczne środki polerujące, które oczyszczają powierzchnię zębów z osadów i zanieczyszczeń, środki ścierne, ściągające ze szkliwa przebarwienia, a także często wykazujące działanie przeciwpróchnicze związki fluoru i ksylitol. Dodatkowo, we wszystkich pastach znajdziemy także liczne specyfiki zapewniające preparatowi odpowiedni wygląd, smak, zapach oraz gęstość.
Jakie pasty do zębów znajdziemy w sklepach?
Pasty do zębów mogą posiadać w swoim składzie również związki uzupełniające, gwarantujące specyfikowi konkretne właściwości. Dzięki temu, osoby mające wrażliwe zęby, czy też użytkownicy chcący poprzez szczotkowanie rozjaśnić kolor szkliwa, mogą znaleźć wśród dostępnych na rynku specyfików produkty spełniające ich indywidualne oczekiwania. Najpopularniejsze rodzaje past do zębów to:
- pasty uniwersalne (o działaniu ogólnym, przeznaczone wszystkim, którzy chcą zapewnić sobie kompleksową ochronę przed próchnicą),
- pasty wybielające (z dodatkową ilością środków ściernych),
- pasty przeciwpróchnicze (z dodatkiem fluoru bądź ksylitolu),
- pasty na nadwrażliwość zębową (o delikatnym, subtelnym składzie),
- pasty ziołowe (najczęściej posiadają w składzie ekstrakty z mięty czy szałwii, odświeżają oddech),
- pasty dla dzieci (mają bezpieczny dla najmłodszych skład, nie znajdziemy w nich żadnych kontrowersyjnych czy inwazyjnych związków).
- pasty do szczoteczek sonicznych i elektrycznych - zestawienie tego typu past znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-past-do-szczoteczek-sonicznych/
Jakie powinno być w paście do zębów stężenie fluoru?
Pierwsze, co powinniśmy wziąć pod uwagę w trakcie dokonywania wyboru pasty do zębów, to zatem rodzaj preparatu. Zanim udamy się na zakupy, dokładnie przeanalizujmy stan swojej jamy ustnej i zastanówmy się, czego nam potrzeba. Poprzez codzienne używanie specyfiku chcemy zadbać o ogólne zdrowie zębów, wybielić uzębienie, a może odświeżyć oddech? Udzielenie sobie odpowiedzi na to pytanie jest kluczowe i szeroko otwiera drogę do podjęcia odpowiedzialnej decyzji zakupowej.
Oprócz właściwości pasty do zębów, ważne jest także jej stężenie fluoru. Pierwiastek ten wspaniale radzi sobie z próchnicą, a najważniejsze przecież, by preparat skutecznie chronił nas przed tą groźną chorobą. Nie słuchajmy pojawiających się w internecie opinii o rzekomym negatywnym oddziaływaniu fluoru na zdrowie - korzystając z fluoryzowanej pasty do zębów nie sposób bowiem sprawić, by fluor wyrządził nam jakąkolwiek krzywdę.
Przechodząc do meritum, jakie powinno być w wysokiej jakości paście do zębów stężenie fluoru? Najlepiej, by mieściło się ono w przedziale 1000-1500 ppm. Taka dawka fluoru gwarantuje szkliwu odpowiednią ochronę przed atakami szkodliwych kwasów.
Współczynnik ścieralności pasty do zębów
Ostatni element, na który warto zwrócić uwagę wybierając pastę do zębów, to współczynnik ścieralności. Określa go wartość RDA (Radioactive Dentin Abrasio) pasty, którą można odnaleźć najczęściej w okolicach składu preparatu. Czym wyższy ma dana pasta współczynnik RDA, tym więcej ma w swoim składzie granulek ściernych. Wiele osób, które zdają sobie z tego sprawę, poszukuje past z jak najwyższym współczynnikiem ścieralności, wychodząc z założenia, że takie specyfiki zagwarantują im najskuteczniejsze czyszczenie. To jednak duży błąd, ponieważ mycie zębów zbyt intensywną pastą może doprowadzić do trwałych uszkodzeń szkliwa czy dziąseł.
Nietrudno się zatem domyślić, że najlepiej zachować w tej kwestii rozsądek. Warto decydować się na pasty, które mają współczynnik ścieralności gwarantujący skuteczne ściąganie ze szkliwa barwiących osadów, a przy tym są dla zębów bezpieczne. Przyjmuje się, że optymalny preparat do codziennego użytku powinien mieć współczynnik ścieralności w przedziale 45-70 RDA.
- Artykuł sponsorowany