Reklama

Techniki i sposoby mycia zębów. Które z nich dają najlepsze efekty?

Metoda roll, metoda Fonesa, metoda Stillmana – czy kiedykolwiek o nich słyszałeś? Założymy się, że nie. Większość osób myje zęby automatycznie, nie zastanawiając się nad tym, jakiej używa do tego techniki. Tymczasem sposobów czyszczenia jest kilka, a każdy z nich odpowiada na potrzeby innej grupy użytkowników. Nieco inną techniką powinny myć zęby osoby z recesją zębową, inaczej muszą operować szczoteczką dorośli, a inaczej dzieci. Przekonaj się, jakie są najpopularniejsze sposoby mycia zębów i wybierz ten najodpowiedniejszy dla siebie.

Mycie zębów jest konieczne, aby utrzymać jamę ustną w zdrowiu. Zaniedbanie tej czynności albo nieprawidłowe szczotkowanie grozi wieloma chorobami – najczęściej próchnicą i stanami zapalnymi dziąseł, ale nie tylko. Nagromadzone w buzi bakterie mogą przenosić się na inne organy, co pośrednio może skutkować rozwojem chorób układów krążenia i pokarmowego, a także cukrzycą, zapaleniem płuc czy zaburzeniami płodności. Regularne i sumienne czyszczenie pozwala usunąć z jamy ustnej codzienne bakterie i złogi, utrzymując zęby w zdrowiu.

Jak długo należy myć zęby?

Pielęgnacja jamy ustnej powinna odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem), a najlepiej po każdym posiłku. Chociaż raz na dobę należy uzupełniać ją nitkowaniem przestrzeni międzyzębowych i czyszczeniem języka. Sporo wątpliwości budzi czas mycia zębów. Na internetowych forach można przeczytać wiele sprzecznych opinii na ten temat. Eksperci zalecają, by szczotkować uzębienie przez około dwie minuty. Krótsze mycie niosłoby ryzyko nie doczyszczenia wszystkich newralgicznych miejsc, natomiast dłuższe mogłoby skutkować podrażnieniem szkliwa.

Najbardziej rekomendowane metody mycia zębów

Większość specjalistów wyróżnia siedem rekomendowanych technik czyszczenia zębów. W praktyce każdemu wystarcza znajomość pięciu z nich. Jeśli je opanujesz, będziesz mógł bez kłopotu dopasować sposób czyszczenia zębów do swoich indywidualnych potrzeb.

  • Metoda roll – inaczej zwana wymiatającą. Polega na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni do zębów, a następnie wykonywaniu ruchów obrotowo-wymiatających. Włosie szczoteczki należy kierować od brzegu dziąsła do szczytu korony zęba. Metoda roll szczególnie dobrze sprawdza się u użytkowników zmagających się ze stanami zapalnymi dziąseł.

  • Metoda Bassa – umożliwia usunięcie płytki nazębnej spod linii dziąseł. Rekomendowana osobom, które chciałyby zadbać o lepszą czystość w obszarach przydziąsłowych, i tym samym uchronić się przed wystąpieniem stanu zapalnego. Szczoteczkę układamy pod kątem 45 stopni do zębów, po czym pochylamy ją tak, aby włosie znalazło się pod dziąsłami. Następnie zaczynamy wykonywać delikatne ruchy okrężne.

  • Metoda Stilmanna – jest analogiczna do metody Bassa, jednak zamiast ruchów okrężnych na wszystkich powierzchniach zębów należy wykonywać krótkie poziome ruchy w przód i w tył.

  • Metoda Charters’a – szczególnie przydatna w przypadku osób z recesją dziąsłową, czy też noszących aparaty ortodontyczne. Stanowi przeciwieństwo metod Bassa i Stilmanna. Ustawiamy szczoteczkę pod kątem 45 stopni do zębów, tak aby włosie było skierowane w stronę korony zęba. Następnie staramy się wykonywać szczotką delikatne ruchy okrężne bądź niewielkie ruchy w przód i w tył.

  • Metoda Fonesa – to najprostsza metoda szczotkowania, dlatego też często rekomenduje się ją dzieciom, a także osobom starszym, niepełnosprawnym i z ograniczoną sprawnością motoryczną. Włosie szczoteczki należy ułożyć pod kątem 90 stopni do zębów, po czym wykonywać nim ruchy okrężne. Jedyne, o czym należy pamiętać podczas czyszczenia zębów tą techniką, to rozpoczynanie szczotkowania od powierzchni policzkowych trzonowców, i stopniowe przechodzenie w stronę powierzchni wargowych – nie na odwrót.


Którą metodę mycia zębów najlepiej wybrać?

To, którą konkretnie z wyżej zaproponowanych metodę mycia zębów powinieneś wybrać jest uzależnione od stanu Twojej jamy ustnej. Warto skonsultować tę kwestię ze swoim stomatologiem albo higienistką stomatologiczną. Specjalista po przeanalizowaniu stanu Twoich zębów powinien Ci fachowo doradzić, jaka technika czyszczenia sprawdzi się najlepiej. Dodatkowo w gabinecie stomatologicznym możesz zostać poinstruowany, jak musi wyglądać prawidłowe mycie. Warto też rozważyć zakup szczoteczki elektrycznej lub sonicznej, która sama kontroluje czas mycia i ułatwia precyzyjne czyszczenie. Do najpopularniejszych modeli należą szczoteczki soniczne Smilesonic oraz Philips Sonicare. 

Poza odpowiednią techniką czyszczenia istotne jest także dobranie właściwych artykułów, którymi będziesz mył zęby. W większości przypadków najlepiej sprawdza się szczoteczka do zębów z miękkimi włóknami oraz pasta do zębów z fluorem. Szczoteczkę należy zamieniać na nową przynajmniej raz na trzy miesiące – szczotki z postrzępionymi włóknami nie spełniają właściwie swojego zadania i mogą wywoływać podrażnienia.

*Artykuł sponsorowany

Podziel się
Oceń