Reklama

Jak obudować basen stelażowy Mamy kilka pomysłów!

Popularnym i stosunkowo niedrogim w realizacji sposobem na zaaranżowanie efektownej strefy kąpielowej w ogrodzie, jest zakup klasycznego basenu stelażowego – okrągłego, prostokątnego lub eliptycznego i jego obudowanie. Jak obudować basen stelażowy, by estetycznie wkomponować go w przestrzeń? Skorzystaj z porad ekspertów!


Wybierz odpowiedni model basenu stelażowego


Do obudowania nadają się właściwie wszystkie, dostępne na rynku baseny stelażowe. Aby uzyskać zbiornik o estetyce i funkcjonalności zbliżonych do tradycyjnego basenu ziemnego, postaw na klasyczny, prostokątny basen stelażowy, np. o wymiarach 412 x 201 x 122 cm. Jeśli zależy Ci na efekcie jacuzzi i zaaranżowaniu strefy chillout, wybierz raczej niewielki basen stelażowy okrągły, o średnicy nie większej niż 4 m. Warto kupić od razu kompletny zestaw typu 16 w 1, np. ze sklepu z basenami stelażowymi Dollo. Zawiera on wszystko, czego w praktyce potrzebujesz do uruchomienia wymarzonego basenu i korzystania z niego. W zestawie takim, oprócz samego basenu stelażowego, znajdziesz m.in. pompę filtrującą wraz z sitkami, zaciskami i wężami, drabinkę, chemię basenową z dozownikiem, pokrywę basenową czy matę pod basen. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie model wykonany jest z wytrzymałego PVC. Unikaj rozwiązań nieznanych marek i produktów w podejrzanie niskich cenach.




Basen stelażowy 412 x 201 x 122 BESTWAY - zestaw 16 w 1

Znajdź idealne miejsce na basen stelażowy w ogrodzie


Jeśli masz już swój wymarzony basen, czas wykonać projekt i pomiary. Oczywiście krok ten może poprzedzać zakup basenu – zwłaszcza jeśli dysponujesz niewielką lub nieustawną przestrzenią. Basen powinien stać w miejscu dobrze nasłonecznionym, w bezpiecznej odległości od źródeł napięcia elektrycznego, nie bezpośrednio pod drzewami. Na obudowany basen potrzeba sporo miejsca. Do wymiarów wybranego modelu należy doliczyć minimum pół metra z każdej strony. Tyle mniej więcej zajmie zbiornik razem z konstrukcją. Warto przygotować projekt. Nie trzeba zatrudniać projektanta ani kupować profesjonalnego programu. Wystarczy kartka papieru, ołówek, miarka i… wyobraźnia. Ciekawym pomysłem na wkomponowanie zbiornika w przestrzeń ogrodową, jest połączenie obudowy basenu z tarasem. Wówczas zejście do wody będzie płynne.


Zastanów się, jak głęboko w ziemię wkopać basen stelażowy


W zależności od tego, jak wysoki basen stelażowy wybrałeś i na jakim poziomie ma się on ostatecznie znaleźć, należy przygotować odpowiednio głęboki otwór w ziemi. Powinien być on o około pół metra szerszy i dłuższy niż sam zbiornik. Oczywiście możesz całkowicie zrezygnować ze wkopywania zbiornika i stworzyć w pełni wolnostojącą konstrukcję. Jeśli wolisz takie rozwiązanie, spróbuj obudować basen stelażowy okrągły np. drewnianą balustradą. Pamiętaj jednak, że taka obudowa będzie dość wysoka, co może wiązać się z koniecznością zbudowania schodów. Jeśli przygotowujesz basen stelażowy dla dzieci, warto wkopać go chociaż częściowo w ziemię. Wkopanie zbiornika w grunt zapewnia wyższy komfort i bezpieczeństwo eksploatacji, większą stabilność oraz skuteczniejszą ochronę przed uszkodzeniami.




Basen stelażowy 457 x 122 BESTWAY – idealnie nadaje się do obudowania

Zdecyduj, jak obudujesz swój basen stelażowy i rozpocznij prace


Podstawą jest dobry pomysł, spójny z architekturą domu i ogrodu oraz potrzebami domowników. Decydując się na obudowanie basenu stelażowego wysoką, drewnianą balustradą, możesz zyskać dodatkową przestrzeń na stolik, krzesła, leżaki, a nawet grilla. Jednak jest to rozwiązanie dedykowane raczej przestronnym ogrodom, których nie przytłoczy masywna, wolnostojąca konstrukcja. Minimalistom i posiadaczom mniejszych posesji polecamy częściowe wbudowanie basenu stelażowego w ziemię, a następnie jego obudowanie tak, by tworzył naturalne przedłużenie tarasu.


*Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń