Reklama

Magdalena i Maksymilian Rigamonti – STOS – Kolekcja Wrzesińska 2020

Magdalena i Maksymilian Rigamonti – STOS – Kolekcja Wrzesińska 2020
W piątek 18 czerwca, o godzinie 18:30 odbędzie się wernisaż i spotkanie autorskie w ramach Kolekcji Wrzesińskiej 2020.

STOS - to tytuł najnowszej książki Magdaleny i Maksymiliana Rigamontich wydanej w ramach Kolekcji Wrzesińskiej.

Spalono cztery kobiety. Najpierw dwie. Miały dosiadać czarnego koguta i na nim latać na cmentarne imprezy. Potem kolejne dwie. Wcześniej oblano je smołą. Stos płonął w 1720 roku. Tłumy przyszły na rynek we Wrześni.

W październiku i listopadzie 2020 roku, w szczycie zachorowań na koronawirusa, w całej Polsce trwały protesty w obronie praw kobiet. Tłumy przyszły na rynek we Wrześni.

Przez lata palone, niszczone, poniżane. Czarownice, wiedźmy, kobiety. Walczące o niezależność i wolność. Walczące o siebie. Same. Samotne. „Stos” to opowieść fotograficzno-literacka o kobietach powstała w czasie pandemii w 2020 roku, trzysta lat po tym, jak w niewielkim miasteczku w Wielkopolsce płonął jeden z ostatnich stosów w Europie. Książka, podobnie jak „Młot na czarownice” (1487 r.), katolicki traktat na temat czarownictwa złożona jest z trzech rozdziałów i opowiada o kobietach, które wymykają się schematom i stereotypom. Pierwsza część dowodzi, że magia rzeczywiście istnieje - w tym rozdziale Maksymilian Rigamonti szuka strachu, przerażenia, symboli łączących współczesność z XVIII-wieczną historią. Druga część opisuje formy uprawiania magii - Magdalena Rigamonti oddaje głos czterem kobietom, które przeciwstawiły się schematom i cały czas walczą o siebie. Trzeci rozdział to sposoby wykrywania, sądzenia i pozbywania się wiedźm - tu sprawy w swoje ręce wzięli mieszkańcy miasteczka, wyszli na rynek, zaprotestowali, zamanifestowali swoje poparcie dla kobiet.

- Czy tamto wydarzenie sprzed 300 lat w jakiś sposób nadal rezonuje w przestrzeni miasta? Czy są dziś tu, w małej Wrześni, kobiety, które idą pod prąd, ośmielają się mieć własne, odrębne od większości zdanie i będą skłonne głośno je wypowiedzieć ? Rigamonti chcą nie tylko nam przypomnieć nasze dawne grzechy, ale też udzielić głosu współczesnym polskim kobietom - pisze Karol Szymkowiak, kurator książki „Stos” i całej Kolekcji Wrzesińskiej.

Kurator wystawy: Karol Szymkowiak
Mecenas wystawy: Burmistrz Miasta i Gminy Września - Tomasz Kałużny

UWAGA:
Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego, w wyznaczonej strefie i dla ograniczonej liczby uczestników, zgodnie z aktualnie obowiązującymi obostrzeniami.

Podziel się
Oceń

Reklama