Internet jest dziś niemal wszechobecny i korzystamy z niego nawet za pośrednictwem naszych telefonów. Nic więc dziwnego, że nieco bardziej klasyczne media musiały się przystosować do nowego rynku. Najdobitniej widać to na przykładzie prasy, która ewoluowała w serwisy i portale internetowe. To za ich pośrednictwem zdobywamy dziś większość informacji. Rewolucja nie ominęła jednak także radia i telewizji. Media świetnie jednak sprawdzają się w nowej rzeczywistości i funkcjonują z Internetem w swoistej symbiozie.
Telewizja w Internecie
Wydawałoby się, że Internet odeśle klasyczną telewizję na zasłużoną emeryturę. Okazuje się jednak, że sieć otworzyła zupełnie nowe opcje, które wykorzystały klasyczne kanały telewizyjne. Mowa tu między innymi o odtwarzaniu online - już teraz wiele stacji telewizyjnych decyduje się na udostępnienie transmisji live z dużych imprez sportowych czy ważnych wydarzeń społecznych. Sporo operatorów decyduje się także na udostępnienie swoim abonentom możliwości oglądania wykupionych pakietów za pośrednictwem sieci. Rekordową popularnością cieszą się także serwisy streamingowe, które kuszą użytkowników szerokim wyborem tytułów, konkurencyjnymi cenami i jasnymi zasadami abonamentowymi. Sporo z nich decyduje się także na prezentowanie treści, które dostępne są na antenie kanałów telewizyjnych - w tym przypadku możemy jednak oglądać materiały na żądanie i przerwać w dowolnym momencie. Niektóre serwisy streamingowe umożliwiają nawet pobranie materiałów do pamięci wewnętrznej naszego urządzenia i odtworzenie ich w trybie offline. Jak rozliczamy się z tego rodzaju usługodawcami? Opłata najczęściej ma formę miesięcznej subskrypcji i zapewnia nam dostęp do całej biblioteki. W ten sposób możemy jednak korzystać nie tylko z filmów i seriali.
Muzyka i radio w sieci
Niemal każdy z nas kocha muzykę i z przyjemnością oddaje się relaksowi przy dźwięku ulubionych artystów. Nic więc dziwnego, że sporą popularnością cieszą się także muzyczne serwisy streamingowe, które umożliwiają zarówno odtwarzanie ulubionej muzyki, jak i chociażby podcastów czy audiobooków. Sporym zainteresowaniem cieszy się też radio internetowe - za pośrednictwem sieci posłuchamy dziś nie tylko najpopularniejszych stacji. ale także niszowych audycji czy regionalnych rozgłośni. Muzyka to także teledyski, których niemal naturalnym domem stał się serwis YouTube - to za jego pośrednictwem możemy obejrzeć klipy do najlepszych utworów muzycznych z całego świata. Nie brakuje także innych portali, które umożliwiają odsłuch mniej znanych artystów czy sprawdzenie tekstu danej piosenki. Media doskonale więc odnajdują się w nowej - wirtualnej - rzeczywistości. Jest to zjawisko pozytywne przede wszystkim dla samych użytkowników, którzy jeszcze pełniej mogą korzystać z możliwości dzisiejszego Internetu.
*Artykuł sponsorowany