Wyjazd na wakacje to wiele decyzji do podjęcia. Gdzie pojechać, kiedy zaplanować urlop, co ze sobą zabrać i jaki środek transportu wybrać. O tyle o ile w większości tych kwestii nie pomożemy to jest jedna, co do której możemy udzielić wiele wskazówek. Jeśli decydujesz się na podróż samochodem na wymarzone wakacje zobacz co musisz sprawdzić.
Wygodne podróżowanie = własny samochód
Większość z nas decyduje się na wyjazd na wakacje własnym samochodem. Jest to bardzo wygodna opcja, która pozwala nam dojechać bezpośrednio z punktu A do punktu B. Podróżowanie autem niesie też wiele innych korzyści jak np. wybór dowolnej trasy, brak opłat za dodatkowy bagaż, możliwość zrobienia postoju oraz przerwy na posiłek w każdej chwili. Niestety nie jest on tak szybkim środkiem transportu jak samolot, który pozwala dotrzeć do miejsca docelowego zaledwie w kilka godzin.
Jednak, by taki wyjazd odniósł stuprocentowy sukces trzeba pamiętać, żeby nasze auto było w pełni sprawne i odpowiednio przygotowane. Przed rozpoczęciem podróży należy dokonać przeglądu kilku rzeczy w naszym samochodzie. Oprócz tego warto sprawdzić, czy posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty oraz podstawowe wyposażenie. Można na wszelki wypadek zaopatrzyć się w papierową mapę oraz spisać najważniejsze numery do notesu gdyby padła nam bateria w telefonie. Czas przejść do konkretów.
Przegląd samochodu
Zanim ruszymy w trasę zajrzyjmy pod maskę. Jeśli uważamy, że poradzimy sobie z tym zadaniem sami to oczywiście może dokonać przeglądu w pojedynkę. Pozwoli to nam zaoszczędzić kilka złotych. Jeśli jednak nie posiadamy wystarczającej wiedzy oraz umiejętności zdecydowanie powinniśmy się udać do warsztatu samochodowego. Będziemy musieli ponieść koszty, ale przynajmniej będziemy mieli pewność, że wszystko zostało sprawdzone tak jak należy i nic nie zostało pominięte. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?
Stan techniczny
Gdy stan techniczny samochodu pozostawia coś do życzenia samochód informuje nas o tym sam za pomocą kontrolek wyświetlanych na desce rozdzielczej. Jeśli nie, sami jesteśmy w stanie zauważyć nienaturalne zachowanie lub dźwięki jak np. stukanie w kole, słabiej działające hamulce lub przegrzewający się silnik. Każdy z tych objawów powinniśmy zweryfikować u mechanika, by mieć pewność, że podczas podróży samochód nie ulegnie większej awarii a my sami dojedziemy na miejsce bezpiecznie.
Układ hamulcowy, układ kierowniczy, zawieszenie
Pełne bezpieczeństwo gwarantuje nam między innymi sprawny układ hamulcowy, układ kierowniczy i zawieszenie. O te podzespoły powinniśmy zadbać jako pierwsze. Należy zacząć od uzupełnienia oleju silnikowego oczywiście na równym podłożu. Następnie uzupełnić płyn chłodniczy. Odpowiednia ilość tych płynów zapobiegnie zatarciu i przegrzaniu się silnika. Do wykonania tych czynności nie potrzebujemy eksperta. Po prostu miejmy na uwadze, aby poziom obu płynów znajdował się między minimum i maksimum i nie przekraczał żadnej z tych wartości. Pamiętajmy też, by nie mieszać różnego rodzaju płynów i dolewajmy zawsze ten sam, który znajduje się w zbiorniku.
Olej silnikowy zapewnia odpowiednie smarowanie i zapobiega zatarciu się silnika ponadto pełni funkcję przy odprowadzaniu ciepła. Z kolei płyn chłodniczy zapobiega awariom uszczelek głowicy i przede wszystkim chłodzi silnik, dzięki czemu się nie przegrzewa.
Nie zaszkodzi też gdy sprawdzimy poziom płynu hamulcowego, oleju wspierającego układ kierowniczy oraz stan techniczny tarcz i klocków hamulcowych. Zbyt niski poziom płynu hamulcowego może pozbawić nas hamulców, a zbyt niski poziom lub brak drugiego płynu może pozbawić nas wspomagania kierownicy. W najgorszym przypadku może dojść do kolizji, wypadku, stłuczki lub uszkodzenia pompy co naraża nas na wysokie koszty.
Akumulator
Kolejną rzeczą, której warto się przyjrzeć jest akumulator. Sprawdź jego poziom naładowania oraz stan techniczny. Każdy akumulator ma określoną żywotność, mniejszą lub większa, a może zdarzyć się tak, że to właśnie czas na nowy. Rozładowany akumulator to na pewno niemiła niespodzianka.
Bezpieczeństwo i komfort jazdy
Opony
Bezpieczeństwo i komfort jazdy zapewnią nam dobre opony. Jak to dobra opona? A no taka, która posiada odpowiedni bieżnik, ma odpowiednie ciśnienie, które sprzyja mniejszemu spalaniu i zużyciu opony oraz powiązanych części, nie posiada żadnych uszkodzeń ani wad mechanicznych. Odpowiedni bieżnik zapewni nam bezpieczeństwo, nie wydłuży drogi hamowania i nie narazi nas na mandat. Warto zabrać ze sobą koło zapasowe!
Oświetlenie
Pamiętajmy o oświetleniu. Zapas dodatkowych żarówek nie zawadzi a może się przydać. Przed podróżą wyregulujmy odpowiednio światła tak, aby poprawić widoczność drogi, a jednocześnie nie oślepiać innych kierowców. Sprawdźmy, czy wszystkie światła działają jak trzeba. Zapewni to komfort kierowcy i pasażerom, zwiększy bezpieczeństwo i uchroni przed mandatem.
Wycieraczki
Mogłoby się wydawać, że to mało istotny element a prawda jest taka, że to dzięki nim podczas deszczu mamy odpowiednią widoczność. Oczywiście, aby tak było muszą one dobrze zbierać wodę i nie pozostawiać smug. Co do tego ostatniego przyda się płyn do spryskiwaczy, którego poziom także warto sprawdzić i uzupełnić. Pogoda zmienną jest i nigdy nie wiadomo co nas spotka podczas drogi.
Jak sami widzicie rzeczy do sprawdzenia jest wiele. Warto jednak dokonać kontroli wszystkich wymienionych przez nas elementów samochodu, aby zagwarantować bezpieczeństwo podczas podróży nam i naszym bliskim. Jeśli chcecie poczytać więcej na temat ciśnienia w oponach lub innych ciekawostkach motoryzacyjnych zapraszamy na bloga Kuta Autoserwis.
Kuta Autoserwis, ul. Karpacka 10, 60-415 Poznań, tel. 600 960 987
*Materiał partnerski
piątek, 3 stycznia 2025 10:45