Holowanie aut – o czym musi wiedzieć każdy kierowca?
Są rzeczy, których każdy chciałby uniknąć, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Wszyscy kierowcy chcą, aby ich samochody były zawsze sprawne, nigdy nie odmawiały posłuszeństwa, a kolizje nigdy się nie zdarzały. Bywa jednak, że na drodze wydarzy się wypadek, awaria, samochód nagle odmówi posłuszeństwa. Czasami wystarczy złe paliwo i nie ma mowy o dalszej podróży. W wypadku, gdy dalsza jazda jest niemożliwa, należy pomyśleć o odholowaniu auta w bezpieczne miejsce, np. na parking, do garażu lub bezpośrednio do warsztatu samochodowego. Można to zrobić na dwa sposoby, tzn. poprosić o pomoc znajomych, którzy odholują auto lub skontaktować się z pomocą drogową Fast-Trans. Pomoc drogowa to bezpieczne rozwiązanie, dlatego warto mieć zawsze przy sobie numer telefonu do specjalistów.
Autoholowanie – co mówi Kodeks Drogowy?
Pewnie nie wszyscy kierowcy wiedzą, że holowanie samochodu musi odbywać się zgodnie z prawem, niezbędna jest znajomości obowiązujących zasad i przepisów. Trzeba pamiętać, że holowanie samochodu w niewłaściwy sposób pociąga za sobą ryzyko otrzymania mandatu oraz uszkodzenia samochodu. W Polsce nie wszystkie pojazdy można holować samodzielnie. Warto poznać przepisy Kodeksu Drogowego, które mówią, że:
- Pojazd można holować za pomocą liny holowniczej, haków oraz ucha holowniczego.
- Można holować tylko jeden pojazd.
- Nie można holować pojazdu po autostradzie.
- Nie można holować pojazdu, który ma przyczepę.
- Nie można holować pojazdu z niesprawnym układem kierowniczym, układem hamulcowymi oraz niesprawnymi światłami.
- Z tyłu, po lewej stronie auta holowanego należy umieścić trójkąt ostrzegawczy.
- Holowany pojazd musi być właściwie oznakowany.
- Przy słabej widoczności pojazd holowany powinien mieć włączone światła pozycyjne.
- Należy poruszać się prawym pasem, a zmianę kierunku muszą sygnalizować oba pojazdy.
- Oba pojazdy powinny mieć włączone światła mijania, również przy dostatecznej widoczności.
- W pojeździe holowanym musi znajdować się osoba, posiadająca uprawnienia do jazdy.
- Linka holownicza musi być oznakowana naprzemiennymi pasami białymi i czerwonymi, ewentualnie zaopatrzona w chorągiewki w kolorze żółtym lub czerwonym.
-
Trudna sztuka holowania samochodów
Holowanie pojazdu nie jest proste. Wymaga umiejętności, ogromnej uwagi, koncentracji i rozwagi. Kierowca musi pilnować prędkości, dbać o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg. Osoba, która zgadza się pomóc i odholować auto, powinna wiedzieć, że to na niej leży odpowiedzialność. W razie nieprawidłowości otrzyma mandat, a ewentualne szkody pokrywane są z polisy OC holującego. Zgodnie z kodeksem drogowym samochód holujący nie może przekroczyć w obszarze zabudowanym 30 km/h, a poza miastem 60 km/h. Należy również zachować odpowiednia odległość między autami. W przypadku połączenia sztywnego wynosi ona maksymalnie 3 metry, a luźnego od 4 do 6 metrów. Samochody muszą poruszać się płynnie, lina holująca musi być stale napięta. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie samochody nadają się do holowania. W przypadku aut z automatyczną skrzynią biegów może dojść do uszkodzenia panewek, zestawów planetarnych oraz uszkodzenie pompy olejowej. Do holowania nie nadają się również samochody z automatyczną skrzynią biegów lub napędem elektrycznym Czasami nie warto ryzykować, tylko skorzystać z pomocy osób uprawnionych. Koszty nie są wysokie, a można uniknąć dodatkowych napraw.
Dlaczego warto skorzystać z usług pomocy drogowej?
Pomoc drogowa świadczy usługi różnego typu, pomaga kierowcom, których samochody uległy wypadkom czy awariom. Dzięki temu, że firmy posiadają specjalistyczny sprzęt, mogą odtransportować na miejsce niemal każdy samochód, niezależnie od jego wielkości czy przyczyny awarii. Bez problemu mogą odholować nie tylko samochody osobowe, ale również pojazdy dostawcze, ciężarowe, maszyny rolnicze, koparki, wózki widłowe. Holowanie odbywa się profesjonalnie, bez szkody dla pojazdu. Lawety pomocy drogowej posiadają odpowiednie atesty, dzięki temu można mieć pewność, że usługa będzie wykonana na wysokim poziomie. Ważne są również umiejętności pracowników pomocy drogowej. To osoby, które wiedzą jak zabezpieczyć auto, dbają również o bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników dróg. Z usług pomocy drogowej można skorzystać o każdej porze dnia i nocy, także w weekendy i święta. To ważne, ponieważ awarie zdarzają się często w najmniej oczekiwanym momencie.
Jak wiedziecie, holowanie samochodów nie jest łatwe, ma wiele ograniczeń. Nieumiejętnie wykonywane, może pogłębić usterkę, a to generuje dodatkowe koszty. Czasami nie warto ryzykować, tylko skorzystać z pomocy mojej firmy. Od lat prowadzę pomoc drogową, dlatego wiem, jak wyciągnąć kierowców z każdej opresji. Zajmujemy się holowaniem pojazdów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Mamy doskonale rozwinięte zaplecze techniczne, tabor holowników, wysokiej jakości sprzęt, a przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników. W razie potrzeby oferuje możliwość skorzystania z parkingu strzeżonego, czynnego całą dobę, a także z usług naprawczych, lakierniczych i blacharskich. Na życzenie możemy dostarczyć samochód do wskazanego przez Klienta warsztatu. Mamy również auta zastępcze, które umożliwią kontynuowanie podróży. Mam nadzieję, że nigdy nie będziecie musieli wzywać pomocy drogowej i prosić o odholowanie auta, ale lepiej być przygotowanym na każdą ewentualność. Zapiszcie mój telefon, a gdy zdarzy się wypadek, przyjadę i pomogą odholować samochód we wskazane miejsce. Firma Fast Trans to szeroki zakres usług, na wysokim poziomie. Zapraszam.
PHU “FAST-TRANS”
Santocka 22
60-431 Poznań
telefon: 600 960 987 - Artykuł sponsorowany