Reklama

Dobre samopoczucie w pandemii

Dobre samopoczucie w pandemii
Minęło już wiele miesięcy, od kiedy pierwszy raz usłyszeliśmy o epidemii, która zmieniła nie tylko otaczającą nas rzeczywistość, ale także naszą codzienność. Więcej przebywamy w domu, zmagamy się z ograniczeniami, wiele osób obawia się o zdrowie swoje i swoich bliskich. Te okoliczności, choć są trudne, mogą motywować nas, aby bardziej zatroszczyć się o siebie – przede wszystkim o naszą kondycję psychiczną.

Po tylu miesiącach trwania pandemii łatwo zauważyć, że dla wielu z nas są to okoliczności bardzo trudne, z wielu względów: liczne ograniczenia, obawy przed zachorowaniem, problemy finansowe - to tylko niektóre z nich. Gdy czujemy, że stres związany z aktualną rzeczywistością zaczyna nas przytłaczać i utrudniać nasze codzienne funkcjonowanie, warto skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty, na przykład w Ośrodku Pomarańczowe Ja w Poznaniu

Pandemia - wyzwanie dla ciała i psychiki 


Podczas pandemii wielu z nas musiała ograniczyć kontakty z innymi. Więcej przebywamy w domu i bywamy przemęczeni pracą zdalną, która z różnych przyczyn dla wielu osób jest bardziej wymagająca niż ta poza domem.

Rutyna obfitujące w liczne ograniczenia, brak możliwości zaplanowania wielu działań (szczególnie tych związanych z urlopem, wypoczynkiem czy wyjazdami służbowymi) a także problemy finansowe wielu osób czy obawy związane ze zdrowiem - wszystko to może być obciążające nie tylko dla naszego ciała, ale także dla naszej kondycji psychicznej.


Epidemia pokazuje, że jesteś całością


Można zauważyć, że to pod pewnym względem szczególny czas, w którym możemy zauważyć, że jesteśmy całością. Nasze ciało, umysł, emocje, to, jak funkcjonujemy w relacjach, czy jak układa się nam w życiu rodzinnym i zawodowym – wszystko przenika się i wpływa na siebie wzajemnie.

Przykłady?



  • Kiedy jesteśmy zmęczeni i znudzeni rutyną, brakuje nam ruchu, możemy mieć przez to problemy ze snem i koncentracją, trudniej może nam przychodzić nawiązywanie dobrego kontaktu z innymi.

  • Gdy jesteśmy zestresowani różnymi trudnymi okolicznościami, które nas dotykają, spada nasza naturalna odporność i jesteśmy bardziej podatni na różnorodne infekcje.

  • Gdy nieodpowiednio się odżywiamy lub nie radzimy sobie z trudnymi sytuacjami, może wpływać to nie tylko na nasz nastrój, ale także na życie rodzinne i zawodowe, gdyż będziemy gorzej się czuć, być mniej cierpliwi, wytrwali, mniej wydajni...


To tylko wybiórcze przykłady, ale najważniejsze przesłanie jakie z nich płynie to fakt, że podczas pandemii cierpi nie tylko nasze ciało (w związku z zachorowaniami, ale też brakiem ruchu, aktywnego wypoczynku czy nieodpowiednią dietą) ale także kondycja psychiczna i pośrednio - relacje z innymi.

Jak system naczyń połączonych


Wszystkie te płaszczyzny są ze sobą powiązane. Nie możemy więc zaopiekować się tylko psychiką i wyobrażać sobie, że nasze ciało pozostanie zdrowe lub odwrotnie - zajmować się tylko ciałem i liczyć, że przy złej kondycji psychicznej będzie ono funkcjonowało poprawnie – to częsty błąd, który popełnialiśmy przed pandemią i wciąż ulegamy temu złudzeniu.

Pandemia jednak dotkliwie pokazuje nam, że jeśli nie zatroszczymy się o wszystkie “kawałki” swojego istnienia, inne również będą cierpiały z tego powodu.

Zadbaj o siebie holistycznie


To, co jest ważne w trakcie trudnej, codziennej rutyny to umiejętność zatroszczenia się nie tylko o obowiązki czy potrzeby innych (rodziny, dzieci) ale także uważność na siebie - własne potrzeby, zmęczenie, zdrowie i samopoczucie. Wiele osób tłumaczy sobie własne niezadbanie troską o innych lub obowiązkami sądząc, że myślenie o innych to egoizm. W praktyce jednak zauważamy, że nie dbając o siebie całościowo coraz bardziej tracimy energię, gorzej się czujemy a przez to – coraz trudniej nam funkcjonować na optymalnych obrotach i realizować to, co dla nas najważniejsze. Troska o swoje ciało, stan psychiczny i ogół funkcjonowania to więc nie tylko myślenie o sobie, ale także sposób, by być zdrowszym i aby to zdrowie pomagało nam w realizacji ważnych dla nas wartości w codziennej rutynie.

Jak to zrobić?


Dbaj o ciało


Pamiętaj, że Twoje ciało nie jest maszyną, a częścią Ciebie. Jak samo jak Ty potrzebuje opieki, wyrozumiałości, odpoczynku, regeneracji. Bardzo często ignorujemy sygnały płynące z ciała - bolące plecy, pękająca głowa, uczucie ciągłego zmęczenia, bezsenność, ciągłe napięcie - to niektóre z sygnałów, na które zwrócić uwagę i zastanowić się, czy na pewno wystarczająco troszczysz się o siebie tu i teraz.

Zatroszcz się o swój stan psychiczny


Troska o dobrą kondycję psychiczną to prawdopodobnie temat na osobny artykuł. Warto zapamiętać jednak, że stres i emocje są warte naszej uwagi i że bardzo często są sygnałem ważnych trudności i potrzeb. Warto uczyć się tego, by ich nie lekceważyć ani nie traktować ich, jako coś złego - zamiast tego można próbować je zrozumieć i znaleźć sposoby, aby radzić sobie z nimi w codzienności. Mogą pomóc w tym przyjemne czynności, czas na odpoczynek, wspierające relacje z innymi, czy oddechowe techniki relaksacji. W trudniejszych sytuacjach warto skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty.

Ośrodek Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej “Pomarańczowe Ja”
ul. Czajcza 2A/13
61-546 Poznań
tel.: 515 321 007

*Artykuł sponsorowany

Podziel się
Oceń

Reklama