Umowa polisy na życie często zawierana jest na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Przez ten czas wiele może się zmienić, a nowe okoliczności mogą zmusić Cię do rezygnacji z ubezpieczenia na życie. Utrata ochrony życia i mienia z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem, dlatego nie warto robić tego zbyt pochopnie. Zastanawiasz się, kiedy najlepiej jest wypowiedzieć umowę ubezpieczenia? Sprawdź!
Znalazłeś lepszą ofertę na bardziej atrakcyjnych warunkach? Nie jesteś zadowolony z usług dotychczasowego TU? Twoja sytuacja finansowa pogorszyła się? A może wykorzystałeś sumę ubezpieczenia? Powodów do rezygnacji z polisy na życie może być bardzo wiele. Aby uniknąć kłopotów i stresu, warto dowiedzieć się wcześniej, jak to zrobić.
Kiedy można rozwiązać umowę na ubezpieczenie na życie?
Zanim zdecydujesz się zrezygnować z polisy na życie, zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Znajdziesz tam dokładne wytyczne na temat procesu składania wypowiedzenia oraz możliwościach odzyskania wpłaconych składek.
- W większości przypadków umowę na ubezpieczenie na życie można rozwiązać w dowolnym, wybranym momencie na warunkach ustalonych w OWU. Jeśli klient nie chce ponosić żadnych konsekwencji z tego tytułu, powinien złożyć wypowiedzenie w przeciągu 30 dni od zawarcia umowy. Ta opcja jest dostępna wyłącznie dla osób, które wykupiły ubezpieczenie na co najmniej 6 miesięcy. Natomiast jeśli rezygnacja z polisy nastąpi w późniejszym terminie, klienta będzie obowiązywał okres wypowiedzenia – objaśnia ekspert z serwisu https://rankomat.pl.
Kiedy polisa przestanie obowiązywać?
Złożenie wypowiedzenia umowy to nie jedyny sposób na to, żeby zrezygnować z ubezpieczenia. Polisa przestanie obowiązywać, jeśli:
● ubezpieczony stracił życie, np. w wyniku choroby lub wypadku,
● wyczerpano 100% sumy gwarantowanej,
● składki zostały nieopłacone, a termin oczekiwania na płatność minął,
● ubezpieczony dożyje do zadeklarowanego wieku (dotyczy polis na dożycie),
● upłynie okres obowiązywania ubezpieczenia.
W takiej sytuacji nie musisz składać wypowiedzenia. Jeśli masz trudności z opłacaniem składek, sprawdź, czy masz możliwość zawieszenia ochrony na pewien czas lub przejścia na polisę bezskładkową. Dzięki temu zapewnisz swoim bliskim ochronę na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia bez potrzeby dalszego płacenia za polisę.
Jak złożyć wniosek o rezygnację z ubezpieczenia?
Oświadczenie o rezygnacji z polisy na życie możesz napisać ręcznie. Możesz także wykorzystać gotowe formularze dostępne np. na stronie internetowej Twojego TU. We wniosku nie może zabraknąć:
● danych osobowych, które umożliwią identyfikację Ciebie jako klienta,
● numeru polisy,
● oświadczenia o rezygnacji z wniosku,
● wskazania sposobu przekazania nadpłaconych składek wraz z numerem konta bankowego,
● daty oraz wyraźnego podpisu.
Dzięki tym informacjom proces wypowiedzenia przebiegnie szybko i bez zbędnych komplikacji. Przykład wniosku o rezygnację znajdziesz tutaj: https://rankomat.pl/wypowiedzenie-umowy-ubezpieczenia-na-zycie.
Dokument należy dostarczyć do placówki TU lub przesłać pocztą albo na adres e-mail. Jeśli od zawarcia Twojej umowy na polisę upłynęło kilka lat, możesz wnioskować również o wykupienie polisy. Aby to zrobić, musisz złożyć osobny dokument.
Nie rezygnuj z polisy na życie zbyt pochopnie, aby nie stracić zgromadzonych środków lub móc odzyskać zapłacone składki. Pamiętaj, że ubezpieczenie chroni Cię na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia, dlatego postaraj się, jak najszybciej zawrzeć nową umowę na dogodnych warunkach.
*Artykuł sponsorowany