Reklama

Jak korzystać z nici dentystycznej?

Jak korzystać z nici dentystycznej?
Nić dentystyczna obok szczoteczki do zębów powinna być podstawowym przyborem, służącym nam do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Niestety, bardzo często tak nie jest – jak pokazują badania, zaledwie niewielki odsetek Polaków korzysta na co dzień z nici dentystycznej, co bezpośrednio przekłada się na fakt, że już ponad 90% naszych pełnoletnich rodaków ma próchnicę. Dlaczego nie korzystamy z nici? Według specjalistów wynika to głównie z dwóch rzeczy: naszej ignorancji oraz nieumiejętności właściwego operowania nicią. Z poniższego tekstu dowiesz się, dlaczego używanie nici dentystycznej jest takie ważne oraz jak to poprawnie robić.

Po co trzeba nitkować zęby?


Wiele osób nie ma świadomości, że samo szczotkowanie zębów dwa razy dziennie to za mało, by móc wymieść z jamy ustnej wszystkie szkodliwe bakterie. Włosie nawet najbardziej zaawansowanych szczoteczek elektrycznych nie jest bowiem w stanie dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych, kieszeni dziąsłowych, oraz innych trudno dostępnych obszarów, co sprawia, że nawet po wyszczotkowaniu zębów zalegają w nich bakterie, mogące być przyczyną wielu groźnych chorób.

Z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej wymieść bakterie jesteśmy w stanie wyłącznie korzystając ze specjalnie przeznaczonych do tego przyrządów, jakimi są na przykład nici dentystyczne. Ich wyprofilowanie umożliwia sprawne manewrowanie pomiędzy poszczególnymi zębami, i efektywne zbieranie z nich codziennych osadów i resztek jedzenia.

Według specjalistów, nitkować swoje zęby powinniśmy przynajmniej raz dziennie, wedle własnych preferencji rano bądź wieczorem. Można tę czynność wykonywać zarówno przed szczotkowaniem, jak i zaraz po umyciu zębów szczoteczką – kolejność nie ma tu większego znaczenia.

W jaki sposób należy nitkować zęby?


Aby korzystanie z nici dentystycznej było efektywne i bezpieczne, wcześniej trzeba poznać technikę prawidłowego nitkowania. Nie jest ona specjalnie trudna do opanowania, jednak wymaga nabycia pewnej wprawy i umiejętności. Jak więc powinno wyglądać prawidłowe nitkowanie?

Przed przystąpieniem do nitkowania, musimy odciąć około 50-centymetrowy kawałek nici (w zestawie z wieloma niciami możemy znaleźć przeznaczony do tego specjalny nożyk bądź gilotynkę). Potem owijamy odciętym kawałkiem nici palce obu dłoni, pozostawiając pomiędzy nimi około 5-centymetrowy zapas. Na koniec chwytamy nić, pomagając sobie kciukami lub palcami wskazującymi, i nakierowujemy ją na interesującą nas przestrzeń międzyzębową. Nić należy prowadzić w górę i w dół po powierzchni zęba, starając się przy tym nie uszkodzić dziąseł. Wynitkowanie wszystkich przestrzeni międzyzębowych powinno nam zająć około trzech minut.

Rodzaje nici dentystycznych


Opanowanie właściwej techniki nitkowania to nie wszystko. Ważne jest również to, by dobrać nić odpowiednią do naszych potrzeb – dzięki temu nasze nitkowanie stanie się jeszcze bardziej wydajne i komfortowe. Najpopularniejsze nici, jakie mamy obecnie do wyboru to:

  • Nici klasyczne – posiadają okrągły przekrój i klasyczną formę, ciągle cieszą się największą popularnością. Dzielimy je na woskowane i niewoskowane. Te pierwsze jeszcze łatwiej wprowadza się w poszczególne przestrzenie międzyzębowe, więc będą stanowiły szczególnie dobrą opcję dla osób mających ciasno stłoczone zęby.

  • Nici pęczniejące – specjalne nici, polecane zwłaszcza użytkownikom początkującym, które nie mają jeszcze do końca opanowanej odpowiedniej techniki nitkowania. „Pęcznieją” pod wpływem śliny, co ułatwia wprowadzanie ich pomiędzy zęby i minimalizuje ryzyko podrażnień.

  • Nici wybielające – nici nasączone wybielającymi substancjami, pozwalające z trudno dostępnych przestrzeni pozbyć się barwiących osadów. Szczególnie przydatne tuż po zabiegach wybielania zębów. Poleca się korzystać z nich do spółki z wybielającymi pastami i płynami do płukania ust.

  • Nici ortodontyczne – nitki o specjalnej, odcinkowej strukturze. Składają się z trzech części o różnym zastosowaniu, co ułatwia dopasowanie ich do specyfiki miejsc wokół elementów aparatów ortodontycznych czy innych wypełnień.

  • Nici nasączone fluorem – to nitki z fluorem, który wzmacnia szkliwo i wykazuje działanie przeciwpróchnicze. Polecane przede wszystkim osobom, które chcą sobie zapewnić dodatkową ochronę przed tą groźną chorobą.


Ceny nici dentystycznych


Ceny poszczególnych nici dentystycznych mogą nieco się od siebie różnić w zależności od rodzaju nici, jej długości, sposobu wykonania, czy miejsca, w którym dokonujemy zakupów. Najtańsze, klasyczne nici dentystyczne możemy nabyć już za 5-10 złotych, jednak nici specjalistyczne, od najpopularniejszych producentów, potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt złotych. Najpopularniejszymi producentami nici dentystycznych są firmy Curaprox, Elgydium, Gum, Jordan, oraz Oral-B.

  • Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Reklama