Reklama
Reklama

Co zrobić, kiedy młodzież nie ma wizji przyszłości?

Co zrobić, kiedy młodzież nie ma wizji przyszłości?
Niski poziom bezrobocia w naszym powiecie nie gwarantuje znalezienia pracy, często wśród młodych osób pojawiają się wątpliwości związane z zawodową przyszłością. Rozmowa z Kingą Prusinowską - doradcą zawodowym a także prowadzącą poradnictwo edukacyjno-zawodowe w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej we Wrześni.

Kto najczęściej korzysta z porad?
Najczęściej moimi klientami są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Młodzież, która przychodzi jest skoncentrowana na tym, by potwierdzić swoje dotychczasowe myślenie o wyborze dalszego kierunku kształcenia, albo wyborze zawodu. Szukają potwierdzenia.

Czym jest poradnictwo zawodowe?
Spotkanie ma być potwierdzeniem kompetencji, zdolności i umiejętności młodzieży. Po wywiadzie z rodzicami i przeanalizowaniu rożnych aspektów młoda osoba wykonuje test zainteresowań, który pokazuje na jakich obszarach umiejętności i zdolności są najmocniejsze i na tej podstawie można określić dalszy kierunek kształcenia w zawodzie.

Czy testy ilustrują prawdę?
Licząc na szczerość klientów oraz fakt, iż mówią o swojej własnej przyszłości, liczę na to, że nie kłamią. Mają podkreślić swoje prawdziwe zainteresowania oraz w jaki sposób spędzają czas wolny i faktycznie to robią. Rodzice w późniejszym czasie potwierdzają te karty zainteresowań. Rodzic obserwuje codziennie, czy dziecko wykazuje wysokie zdolności w obszarze matematyki, biologii, usług, bądź zdolności opiekuńczo-wychowawcze, czy bardziej humanistyczne. Faktycznie podkreślają, że te obserwacje są zgodne z wynikami testów zainteresowań.

Jak się zgłosić?
Można się zgłosić telefonicznie lub przyjść do poradni. Jeśli jest to osoba niepełnoletnia, musi zgłosić ją rodzic, jeśli jest to osoba dorosła, sama zgłasza chęć w uczestniczeniu w spotkaniu z doradcą zawodowym. Jest to oczywiście bezpłatne.

Co jest jeszcze istotne w poradnictwie?
Dla młodych osób i dla rodziców bardzo ważne jest także to, żeby opowiedzieć o współczesnym rynku pracy. Jest on niepewny. Zmienia się często pracę. Nie jest ona stabilna. Trzeba podnosić swoje kwalifikacje, które często nie są związane z wyuczonym zawodem.

Podziel się
Oceń

Komentarze