Reklama

Hulajnogi elektryczne. Nie każdy może z nich korzystać

Hulajnogi elektryczne w ostatnich latach zyskały na popularności. Nie każdy może jednak z nich legalnie korzystać.
Hulajnogi elektryczne. Nie każdy może z nich korzystać

Kto może poruszać się na hulajnodze i jakie musi mieć uprawnienia? 

Dzieci do 10 roku życie mają zakaz poruszania się na hulajnogach elektrycznych, z wyjątkiem strefy zamieszkania, gdy są pod opieką osoby dorosłej. Pomiędzy 10 a 18 rokiem życia dzieci muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 bądź T. Osoby pełnoletnie nie muszą posiadać żadnych uprawnień. - informują policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. 

Ważne jest nie tylko to kto może się nimi poruszać, ale także gdzie i jak należy to robić. 

Jeżdżąc hulajnoga elektryczną mamy obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku braku drogi dla rowerów sprawa jest bardziej skomplikowana. Po jezdni na hulajnodze elektrycznej możemy się poruszać, tylko gdy ruch pojazdów na danej drodze odbywa się z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h. Natomiast chodnikiem, gdy prędkość na danej drodze jest większa niż 30 km/h. - czytamy na stronie KPP Gniezno.

Warto także dodać, że maksymalna prędkość, z jaką możemy się poruszać na hulajnodze elektrycznej, w przypadku drogi dla rowerów i jezdni wynosi 20 km/h. Na chodniku mamy obowiązek jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.

Przypominamy, że zabronione jest również kierowanie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Za jazdę hulajnogą elektryczną po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych, natomiast za jazdę hulajnogą w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500 złotych.


Podziel się
Oceń

Reklama