Reklama

Jak powinna wyglądać rozmowa o pracę?

Zastanawiasz się nad zmianą posady po dłuższym czasie wykonywania obowiązków służbowych u jednego pracodawcy? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę na rynku pracy i chcesz dowiedzieć się, jak powinna wyglądać prawidłowa rozmowa rekrutacyjna? Niezależnie od powodu, zapoznaj się z artykułem, w którym spróbujemy rozwiać Twoje wątpliwości.

Podczas rozmowy o pracę ogromne znaczenie ma atmosfera – najlepiej, jeśli sprzyja spokojnej konwersacji i opiera się na dialogu oraz wzajemnym szacunku.

Czas konwersji wykorzystywany jest na poznanie pracownika. W tym celu zadawane są mu pytania związane ze stanowiskiem, na które aplikuje, jak i pozwalające poznać jego cechy osobowościowe.

W trakcie rozmowy o pracę powinieneś mieć czas na zadanie własnych pytań związanych z firmą czy stanowiskiem, a rolą rekrutera jest udzielenie jasnych odpowiedzi.

Stworzenie przyjaznej atmosfery

Przebieg rozmowy o pracę w dużej mierze zależy od polityki firmy, a tym samym jej podejścia do przeprowadzania tego rodzaju konwersacji. Nie ulega jednak wątpliwości, że rozmowa o pracę powinna przebiegać w otwartej i przyjaznej atmosferze, żeby każdy czuł się komfortowo i swobodnie. Dla rekrutera kluczowe powinno być pokazanie siebie jako dostępnego i empatycznego rozmówcy. Małe gesty, takie jak ciepłe powitanie, uśmiech, czy bezpośredni kontakt wzrokowy, mogą znacznie przyczynić się do obniżenia naturalnego napięcia i stworzenia bardziej relaksującego środowiska dla potencjalnego przyszłego kandydata. Natomiast osoba udająca się na rozmowę o pracę musi pamiętać też o punktualności, odpowiednim ubiorze i pozytywnym nastawieniu, bo pierwsze wrażenie jest bardzo ważne.

Jeśli jesteś w trakcie poszukiwań idealnego miejsca pracy, to zajrzyj na portal Pracuj.pl, gdzie czeka mnóstwo wartościowych ogłoszeń od sprawdzonych pracodawców.

Odpowiedzenie o stanowisku i czas na pytania

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że spora część rozmowy zajmuje odpowiedzenie o stanowisku, a także konkretne pytania do osoby chcącej zdobyć pracę. Podczas rozmowy rekruter może zastosować tzw. techniki wywiadu behawioralnego. Pozwalają one na ocenę doświadczeń i przewidywanie przyszłych zachowań w podobnych sytuacjach. Na rozmowie o pracę mogą pojawić się pytania, takie jak „Opowiedz mi o czasie, kiedy musiałeś pracować pod presją” lub „Jak radziłeś sobie z trudnym klientem?”. Wszystko zależy od rodzaju stanowiska, na które składa się aplikacje i wymagań przedstawionych przez firmę. Co więcej, niektóre stanowiska będą wymagały pracy nie tylko w siedzibie firmy, ale i poza nią. Rekruter na pewno zwróci na to uwagę i sprawdzi, czy nie stanowi to problemu. Warto wiedzieć, z jakimi profitami się to wiąże, zapoznaj się zatem z przydatnym narzędziem, jakim jest kalkulator podróży służbowej.

Omówienie kluczowych aspektów stanowiska i oczekiwań

Podczas rozmowy o pracę powinna znaleźć się również przestrzeń na porozmawianie o oczekiwaniach przyszłego pracownika związanych ze stanowiskiem, jak i możliwości rozwoju w firmie. To idealny moment także na zadawanie pytań. Mogą dotyczyć one kultury pracy, oczekiwań wobec kandydata na dane stanowisko, a także możliwości rozwoju i szkolenia. Takie podejście nie tylko pokazuje odpowiednie zaangażowanie, ale również pomaga lepiej zrozumieć, czy dana praca jest dla Ciebie odpowiednia. Pamiętaj, że przebieg rozmowy może być różny, ale powinien spełniać pewne standardy. 

Interesuje CIę praca we Wrześni? Wejdź na Pracuj.pl!

Kulturalne pożegnanie

Zakończenie rozmowy o pracę jest równie ważne, jak jej początek i cały przebieg. Osoba rekrutująca ma za zadanie przedstawić kolejne etapy procesu rekrutacyjnego i określić czas oczekiwania na informację zwrotną. Natomiast osoba szukająca pracy musi pamiętać o podziękowaniu za poświęcony czas. Nawet jeśli rozmowa nie poszła dokładnie tak, jak się planowało, ważne jest, aby pożegnać się z uśmiechem i pozytywnym nastawieniem.

Podsumowanie

Rozmowa rekrutacyjna przede wszystkim powinna przebiegać w przyjaznej i pozytywnej atmosferze. Ważne jest, aby w jej trakcie osoba, która szuka pracy, poznała dokładne informacje o stanowisku, zadaniach, niekiedy też warunkach zatrudnienia, a przy tym, aby pojawił się czas na zadawanie pytań przez obydwie strony. Nie należy zapominać także o informacji o poszczególnych etapach rekrutacji.


Podziel się
Oceń