Motywacją do prowadzenia prac archeologicznych były przypuszczenia, że w grobowcu nie tylko spoczywają zwłoki Estery, żony Józefa Wybickiego, lecz prawdopodobnie również ich syna. Niektóre źródła sugerują nawet, że sam Józef Wybicki może być pochowany w tej krypcie, co wynikać może z potencjalnych pomyłek dokonanych podczas ekshumacji w 1923 roku.
Podczas spotkania pasjonatów historii w Brodnicy, które poświęcone było Józefowi Wybickiemu, kilka chwil poświęcono również na omówienie rezultatów prowadzonych w 2023 roku prac archeologicznych.
Po wcześniejszych nieudanych próbach dotarcia do krypty grobowca, ostatnie prace przyniosły oczekiwane rezultaty, odsłaniając zachowane w dobrym stanie ludzkie szczątki, w tym także inne kości.
- mówi dr Radosław Franczak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego.
Przeszukując zakamarki krypty, archeolodzy natrafili na szczątki, które być może zostaną poddane szczegółowej analizie, aby potwierdzić ich tożsamość. Odkrycie to wzbudza duże zainteresowanie historyków, ponieważ może rzucić nowe światło na historię rodziny Józefa Wybickiego oraz pochówków związanych z okresem międzywojennym.