To jeszcze nie są upały, ale i tak jest gorąco. Dlatego wiele osób zaczyna szukać ochłody w wodzie. Wybierają się na plaże, jeziora, zalewy – słowem na kąpieliska.
Tu możesz to sprawdzić
Te oficjalne, zgłoszone do rejestru, o które ktoś dba, muszą przed sezonem letnim przejść kontrole. Przede wszystkim musi zostać sprawdzona jakość wody, a kąpielisko musi być uznane za bezpieczne dla zdrowia. Tym się zajmuje sanepid.
Jak się dowiedzieć, czy dane kąpielisko zostało dopuszczone? Wystarczy wejść na stronę internetowego serwisu kąpieliskowego i sprawdzić, czy woda w tym miejscu została już przebadana i jakie są wyniki kontroli.
Można to sprawdzić tutaj.
Trzy kolory: szary, zielony, czerwony
Na interaktywnej mapie Polski naniesione są miejsca odpoczynku nad wodą. W bazie znajduje się 687 punktów. Część jest oznaczona kolorem szarym, co oznacza że woda jest przydatna do kąpieli. Ale uwaga, kolor szary oznacza, że informacje nie zostały jeszcze zaktualizowane. Np. w przypadku kąpieliska „Przystań Gosławice” na Jeziorze Pątnowskim przy Miejskim Ośrodku Wypoczynkowym w Koninie zostało przebadane w 2022 roku. I właśnie z tego czasu pochodzi decyzja o dopuszczeniu do użytku.
Lepiej zatem, wybierając się nad wodę, skierować się w stronę punktów zielonych. To miejsca, gdzie można się kąpać, a badania zostały przeprowadzone w tym roku. Tak jest np. w przypadku Kąpielisko Ośrodka Wypoczynkowego OLZA w województwie śląskim. Badania wody zostały przeprowadzone w czerwcu tego roku.
Na mapie znajdują się także punkty oznaczone kolorem czerwonym. Jest ich niewiele, ale lepiej na nie uważać. Ten kolor oznacza, że woda jest nieprzydatna do kąpieli. Jest tak np. w popularnym Nieliszu w powiecie zamojskim. Podstawą takiej oceny jest kontrola wykonana w czerwcu tego roku.
Jakie zastrzeżenia są co do Nielisza? To także można sprawdzić w serwisie kąpieliskowym. Chodzi o sinice. Ale nie oznacza to, że tak już będzie przez całe wakacje. Następna kontrola jakości wody w Nieliszu jest planowana 7 lipca. Być może wtedy sytuacja się zmieni.