Złamany palec – czy możliwe będzie uzyskanie odszkodowania?
Wypadki mogą przytrafić się każdemu, nawet jeśli starasz się żyć uważnie. Kontuzje czy złamania, mogą mieć miejsce zarówno podczas poślizgnięcia się na śliskiej podłodze, jak i wyjścia na rower. Bez względu na to, czy złamiesz jedynie mały palec u nogi, czy rękę, przysługuje Ci pomoc finansowa, jeśli wykupisz dobrą polisę na życie. Kwota świadczenia, jakie otrzymasz, będzie zależała od rodzaju urazu, a także jego skali. Złamanie może być zamknięte, otwarte, z przemieszczeniem lub bez, mogą także występować dodatkowe uszkodzenia ciała. Czasami wystarczy jedynie unieruchomić złamaną część gipsem, niestety zdarzają się też takie sytuacje, gdy kość należy złożyć operacyjnie. W skrajnych przypadkach może być konieczne także amputowanie kończyny czy palca, gdy kości zostały zmiażdżone i nie da się już ich uratować. W zależności od tego, jak wielkie konsekwencje dla zdrowia będzie miało zdarzenie losowe, tym wypłacone odszkodowanie może być większe. Jak wysokie można otrzymać wsparcie finansowe? To będzie zależało od tego, na jaką sumę będziesz ubezpieczony. Jeśli suma ubezpieczenia, czyli kwota, na którą będziesz ubezpieczony, będzie wynosiła 200 000 złotych, a lekarz wyliczy 1% uszczerbku na zdrowiu, otrzymasz 2 tysiące złotych. W zależności od tego, na jakich warunkach polisę wykupisz, a także czy będzie ona zawierała ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), będziesz mógł się także ubiegać o odszkodowanie z tytułu:
pobytu w szpitalu na okres dłuższy niż 3 dni;
operacji;
rehabilitacji;
niezdolności do wykonywania zawodu spowodowanej trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.
Podczas określania uszczerbku na zdrowiu, będzie miało znaczenie także np. w której ręce palce zostały złamane. Jeśli jesteś praworęczny, a złamanie będzie miało miejsce w prawej dłoni, to odszkodowanie za złamany palec (www.ubezpieczeniaonline.pl) będzie większe niż w przypadku lewej.
Nowotwór – czy zawsze uprawnia do odszkodowania?
Choć może się wydawać, że nowotwór zawsze uprawni do otrzymania wsparcia finansowego, gdyż jest groźną chorobą, to nie jest to wcale takie oczywiste. To, jakie choroby będzie obejmowało ubezpieczenie, zależy od umowy z ubezpieczycielem. Ubezpieczenie na wypadek nowotworu złośliwego jest rozszerzeniem ochrony podstawowej, dlatego też, by je posiadać, musisz do polisy na życie dokupić dodatkowe rozszerzenie. Co ważne, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, lista chorób objętych polisą może zawierać ich 10, ale także 20 czy 30. Im więcej pozycji na liście, tym droższa może okazać się polisa. Jeśli zdecydujesz się na dodatkowy pakiet Assistance, cena będzie jeszcze wyższa. Takie ubezpieczenie może dodatkowo zapewnić Ci:
transport medyczny;
pomoc psychologiczną;
infolinię medyczną;
transport leków do miejsca zamieszkania;
pomoc w opiece nad dziećmi lub Twoim pupilem, podczas Twojej hospitalizacji;
pomoc w organizacji rehabilitacji;
wizyty domowe lekarza.
Jeśli wykupisz dodatkowe rozszerzenie polisy, możesz zyskać możliwość leczenia się za granicą, wówczas ubezpieczyciel poniesie także koszty transportu Ciebie i bliskiej osoby, a także tłumaczenia dokumentacji, a nawet wykupienia leków. Możesz otrzymać także odszkodowanie za operację i pobyt w szpitalu (https://www.ubezpieczeniaonline.pl/na-zycie/a/odszkodowanie-za-nowotwor-zlosliwy/576.html).
Kiedy nie będzie możliwe otrzymanie odszkodowania?
Podpisując umowę z ubezpieczycielem, warto zwrócić uwagę na tzw. wyłączenia, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Choć w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego mogą być one inne, to zazwyczaj będą to takie sytuacje, gdy uszczerbek na zdrowiu powstał w wyniku:
prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu lub narkotyków;
podjęcia próby popełnienia przestępstwa;
podjęcia próby popełnienia samobójstwa;
celowego działania ubezpieczonego;
uprawiania sportów ekstremalnych.
Co ważne, nie otrzymasz odszkodowania, jeśli nie opłacasz regularnie składek lub gdy uraz miał miejsce w okresie karencji. Podczas gdy na rynku jest tak wiele ofert ubezpieczeniowych, czasami wybór może nie wydawać się łatwy. Porównując oferty między sobą, zwróć uwagę na zakres ochrony, sumę ubezpieczenia, a także wymienione wyłączenia. Chodzenie od firmy do firmy, w celu zebrania potrzebnych informacji może być uciążliwe, ale można także skorzystać z porównywarki cen ubezpieczeń, dostępnej w internecie, która w kilka chwil przedstawi Ci zestawienie produktów ubezpieczeniowych z wielu ubezpieczalni. Zanim podpiszesz umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, sprawdź dokładnie jej warunki.
* Artykuł sponsorowany