Podczas snu nic się nie dzieje? Wręcz przeciwnie!
Wiele osób uważa, że podczas snu organizm całkowicie się wyłącza i nic poza tym się nie dzieje. To oczywiście nieprawda. Na sen składają się dwie fazy – NREM oraz REM. Następują po sobie cyklicznie, 4-5 razy w ciągu nocy. Ich przejście gwarantuje, że sen będzie dobrej jakości.
Faza NREM – w jej trakcie mózg zmniejsza nasilenie lub wyłącza większość funkcji. Obniżone jest ciśnienie tętnicze, spowolniona praca serca. W fazie tej pojawia się sen głęboki, podczas którego organizm się regeneruje.
Faza REM – w niej pojawiają się marzenia senne oraz zapamiętywane jest to, czego nauczyliśmy się w trakcie dnia. Znika hormon stresu, a do krwi uwalniany jest hormon odbudowujący tkanki i sprzyjający gojeniu się ran. Mózg przepracowuje też wówczas problemy z poprzedniego dnia.
Dobry sen – co ma na niego wpływ?
Jeśli chcesz, by jakość twojego snu była jak najlepsza, musisz przede wszystkim zadbać o odpowiednią liczbę godzin wypoczynku nocnego. Jest to kwestia indywidualna, zależna między innymi od wieku. Zazwyczaj przyjmuje się, że dorośli powinni spać ok. 7 godzin dziennie, natomiast nastolatki – od 8,5 do 9. Dla porównania 60-latek zwykle poświęca na sen ok. 6 godzin.
Istotna jest również regularność snu. Warto chodzić spać i wstawać codziennie o tych samych porach. Organizm ceni rutynę, dlatego też warto wziąć pod uwagę naturalny cykl snu.
Na dobry sen ma wpływ także otoczenie. Do sypialni warto wybrać kolory utrzymane w neutralnych kolorach, a do tego zadbać o optymalną temperaturę – ok. 18 stopni Celsjusza. Nie mniej ważne jest też twoje łóżko. Zadbaj o wygodny materac i wybór kołdry z wysokiej jakości materiałów.
Sposoby na dobry sen
Jakość snu można poprawić – oprócz wygodnego łóżka, poduszki czy kołdry, a także regularnych pór kładzenia się spać, warto też zwrócić uwagę na inne kwestie:
zadbaj o kondycję fizyczną – aktywność w ciągu dnia sprawi, że wieczorem odczujesz zmęczenie i będziesz lepiej spać. Wystarczy już 30-60 minut szybkiego marszu dziennie lub jazdy na rowerze. Pamiętaj tylko, by nie ćwiczyć bezpośrednio przed snem,
unikaj kofeiny i nikotyny – pobudzają organizm i utrudniają zaśnięcie,
unikaj obfitych posiłków, dużych ilości płynów oraz alkoholu przed snem – ostatni posiłek najlepiej zjeść 2-3 godziny przed pójściem spać,
odpręż się – wieczorem wyłącz laptopa, nie sprawdzaj maili na telefonie oraz nie oglądaj emocjonujących filmów czy seriali,
zasłoń okno i wyłącz sprzęty – światło z latarni ulicznych czy telewizora, utrudnia zasypianie.
Powyższe wskazówki pomogą ci szybciej zasnąć oraz poprawić jakość snu. Stosując się do nich z pewnością zauważysz różnicę!
*Artykuł sponsorowany