Wybór daktyli suszonych – co musisz wiedzieć?
Liczba odmian daktyli może zaskoczyć – jest ich ponad 1500. Która z nich jest najsmaczniejsza? Ponieważ jest to kwestia indywidualna, warto przekonać się do skosztowania daktyli pochodzących z różnych części świata, np. Afryki, Meksyku czy Azji. Daktyle suszone dostępne są nie tylko w dużych opakowaniach (daktyle 1 kg), ale również dużo mniejszych (daktyle 100 g).
Poszczególne odmiany daktyli różnią się nie tylko krajem pochodzenia, ale również wielkością i twardością. Przykładowo:
- Deglet Nour. To daktyle suszone naturalnie na drzewie. Wyróżnia je słodki miąższ. Owoce nie są duże – ich rozmiar rzadko kiedy przekracza 3 cm.
- Sayer. To również daktyle suszone bezpośrednio na drzewie. Posiadają one delikatny miąższ i brązową skórkę. Owoce są stosunkowo niewielkie i mają od 2 do 3 cm.
- Medjool. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest wielkość owoców – waga największych to ok. 30 g. Daktyle te są bardzo miękkie i mają karmelowy posmak.
Wybierz mądrze: daktyle niesiarkowane czy siarkowane?
W sklepie internetowym bee.pl dostępne są zarówno suszone daktyle niesiarkowane, jak i daktyle siarkowane. Czy lepszym wyborem są daktyle niesiarkowane? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba poznać właściwości dwutlenku siarki (E220).
Zanim sprzedawane w opakowaniach daktyle (daktyle 1 kg czy daktyle 0,5 kg) trafią do sklepu, muszą przebyć długą drogę. Stąd też konieczna jest ich konserwacja – dzięki temu suszone daktyle pozostają zdatne do spożycia przez długi czas. Dwutlenek siarki (E220) jest stosowany jako środek konserwujący, szczególnie często w przypadku bakalii. Niestety, mimo że ta substancja jest dopuszczona do kontaktu z żywnością, to jest też silnym alergenem pokarmowym. Z tego powodu daktyle niesiarkowane to propozycja dla osób, które obawiają się przykrych dolegliwości, np. bólu brzucha.
Poznaj sekret zdrowych potraw - suszone daktyle w roli głównej!
Głównym powodem są właściwości prozdrowotne tych owoców – suszone daktyle są cennym źródłem wielu witamin i mikroelementów. W ich składzie znajduje się m.in. błonnik, witamina B6, kwas foliowy, wapń, żelazo i cynk. Codzienne spożywanie daktyli ma korzystny wpływ m.in. na następujące układy:
- układ krążenia – ma to związek z wysoką zawartością antyoksydantów, które są potrzebne, aby obniżyć poziom szkodliwej frakcji cholesterolu (LDL),
- układ odpornościowy – daktyle suszone i świeże są źródłem salicylanów, czyli substancji działających jak aspiryna,
- układ pokarmowy – owoce daktylowca mają właściwości alkalizujące i dlatego są zalecane osobom, których celem jest odkwaszenie organizmu.
Suszone daktyle to także doskonała alternatywa dla słodyczy. Można je przy tym jeść na kilka sposobów – prosto z paczki lub w postaci dodatku do przygotowanej przekąski, np. kaszy, owsianki, puddingu czy sałatki owocowej. To prosty sposób na wzbogacenie smaku codziennych posiłków.
– Artykuł sponsorowany