Reklama

Dlaczego płoną panele fotowoltaiczne? Strażacy od ręki punktują przyczyny

Płoną panele fotowoltaiczne. Ogień zajął dach… – to fragment komunikatu. A dlaczego do tego doszło? Bo instalacja została źle wykonana – odpowiadają strażacy.

Autor: gov.pl

Ogień zniszczył lub uszkodził 25 domów i 50 budynków gospodarczych. To efekt pożaru w Nowej Białej, który wybuchł po tym, jak zapaliły się panele.

Głośno było także o pożarach m.in. w Wadowicach, Jaszczurowej, Raciborzu, pod Żyrardowem i kilku innych miejscowościach. 

Przyczyny pożarów

– Instalacje fotowoltaiczne, jak każdy system produkujący prąd, mogą się zapalić – powiedział Portalowi Samorządowemu Krzysztof Gielsa, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Oławie. – Najczęstszą przyczyną powstania pożaru jest złe wykonanie samej instalacji. 

Wśród przyczyn są także:

- zwarcie w instalacji lub w panelach fotowoltaicznych, jeśli są słabej jakości lub gdy niewłaściwie dobrano zabezpieczenia elektryczne całego systemu,

- błędy związane z niewłaściwym zabezpieczeniem instalacji prądu stałego, np. źle dobranymi przewodami, wtyczkami złej jakości lub brakiem jakichkolwiek zabezpieczeń, typu bezpieczniki czy wyłączniki.

- uderzenie pioruna,

- nieumiejętne rozłączanie instalacji fotowoltaicznej.

Brak wiedzy początkiem nieszczęścia

Czy do takich zdarzeń dochodzi często? Liczba pożarów fotowoltaiki nie jest duża. Rośnie jednak jej popularność, co oznacza, że zapewne będzie ich więcej. 

W Polsce nie prowadzi się takich badań. Nie ma więc statystyk, które mówiłyby o tym, ile pożarów wybucha z powodu fotowoltaiki. Możemy się jednak odwoływać i porównywać z innymi krajami unijnymi. 

– We Włoszech był jednak taki rok, że liczba pożarów fotowoltaiki sięgnęła niemal 700. Tam była wtedy dość analogiczna sytuacja, jak obecnie w Polsce: obywatelom zaproponowano bardzo dobre programy dotacyjne i w bardzo krótkim czasie powstało bardzo wiele instalacji. Niedługo potem nastąpiła fala pożarów tych instalacji – mówi portalowi Janusz Teneta z Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki. 

Co było ich przyczyną? Brak wiedzy firm oferujących montaż paneli – odpowiada Tenta. 

I dodaje, że wynika to… – …z braku doświadczenia i znajomości skutków pewnych oszczędności. 

Unikajmy ofert „w bardzo atrakcyjnej cenie”

Żeby uniknąć takich zdarzeń, trzeba pamiętać o podstawowej zasadzie:

każda instalacja elektryczna wymaga projektu przygotowanego przez fachowca oraz montażu i serwisu prowadzonego przez osoby do tego uprawnione.

Oznacza to tyle, że inwestorzy powinni wybierać producentów i monterów, którzy gwarantują wysoką jakość instalacji i zabezpieczenie paneli przed czynnikami, które mogą wywołać pożar. Największym zagrożeniem jest – z jednej strony – własnoręcznie wykonywany montaż, a z drugiej – wybór oferty „w bardzo atrakcyjnej cenie” lub „po kosztach”.

 

 


Podziel się
Oceń