Reklama

Grillowanie na węglu – zalety grilli prostych i zaawansowanych

Grillowanie na węglu – zalety grilli prostych i zaawansowanych

Lato to czas grillowania w gronie rodziny lub znajomych. Przed zorganizowaniem grilla w przydomowym ogrodzie trzeba jednak wybrać odpowiednie urządzenie. Dziś grille węglowe to nie tylko proste grille, ale również urządzenia wielofunkcyjne. Który model spełni Twoje oczekiwania?

 

Zalety i wady grilli węglowych prostych – czy pokrywa jest potrzebna?

Tradycyjne grille wyróżniają się prostą budową – składają się z misy paleniskowej i rusztu. Dla wygody konstrukcja jest umieszczana na nóżkach, które w niektórych modelach mogą zostać wyposażone w praktyczne kółka. Grille węglowe z tej kategorii najczęściej nie są składane, co ogranicza ich mobilność – trudniej je zabrać np. na działkę rekreacyjną za miastem.

Mimo że najprostsze grille węglowe są tanie, to mają one pewne minusy:
 

  • funkcjonalność tych grilli ogranicza się tylko do grillowania,
  • niemożliwe jest utrzymanie stałej temperatury – może to utrudniać przygotowanie potraw,
  • brak pokrywy sprawia, że na dym narażeni są nie tylko biesiadnicy.


 

Wielofunkcyjny grill – jak wybrać najlepszy model i co na nim zrobić?

Klasyczne grille węglowe nie są dziś jedyną opcją – alternatywą są grille wielofunkcyjne. W odróżnieniu od prostszych modeli umożliwiają one nie tylko grillowanie żywności, ale również inne metody obróbki cieplnej. To sprawia, że za ich pomocą można przyrządzić dużo bardziej zróżnicowane posiłki. Przykład?

Grill węglowy Weber Summit Kamado E6, który można zobaczyć na stronie top-grille.pl, pozwala na:
 

  • grillowanie metodą bezpośrednią – gdy produkt wymaga grillowania poniżej 20 min,
  • grillowanie metodą pośrednią – gdy produkt wymaga grillowania powyżej 20 min,
  • wędzenie mięsa i ryb,
  • pieczenie – ten duży grill węglowy umożliwia również upieczenie pizzy.


Jednocześnie rozbudowany Weber grill węglowy, jak wiele innych bardziej zaawansowanych urządzeń, jest wyposażony w pokrywę. Zastosowanie pokrywy pozwala ograniczyć ilość wydobywającego się dymu i utrzymać temperaturę. Jej obecność nie pozostaje również bez wpływu na smak i jakość przygotowanych produktów.

Warto pamiętać, że w Stanach Zjednoczonych, gdzie grillowanie ma niezwykle długą tradycję, okrągłe grille węglowe z pokrywą są bardzo popularne. Powód? Według wielu to dobry grill węglowy – przyrządzone w nim potrawy uchodzą za smaczne i aromatyczne.

 

Klasyczny czy wielofunkcyjny grill węglowy - co sprawdza się najlepiej?

Dopiero rozpoczynasz przygodę z grillowaniem? Prosty grill to okazja do sprawdzenia, czy grillowanie sprawi Ci radość. Uwielbiasz spędzać czas na świeżym powietrzu, przygotowując posiłki dla bliskich? W tej sytuacji lepiej sprawdzi się wielofunkcyjny, duży grill węglowy. Wybierając profesjonalny grill węglowy, przyrządzisz różne posiłki – rodzinę lub gości możesz zaskoczyć np. pizzą upieczoną na kamieniu.

Wielofunkcyjny grill węglowy Weber posiada liczne rozwiązania ułatwiające grillowanie i utrzymanie grilla w czystości. Przykładami mogą być: wbudowany w pokrywę termometr, wieszaki na akcesoria czy system czyszczący (np. One-Touch). Grille węglowe umożliwiające obróbkę cieplną różnymi metodami często są też wyposażone w blat roboczy. Takie modele zapewniają przestrzeń na naczynia czy misy z marynowanymi produktami, które trafią na ruszt.


Podziel się
Oceń

Reklama