poniedziałek, 20 stycznia 2025 09:57
Reklama

Zdolność kredytowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć

W podsumowaniu pierwszego półrocza 2022 roku, sporządzonego przez Biuro Informacji Kredytowej, suma kredytów zaciągniętych przez Polaków wynosiła 737 mld zł. W porównaniu z grudniem 2021 roku portfel kredytowy naszych rodaków zmalał o 2 mld zł. Mimo to forma finansowania, jaką jest kredyt, wciąż wzbudza ogromne zainteresowanie. Jaki związek z możliwością zaciągnięcia kredytu ma zdolność kredytowa? Odpowiadamy w naszym artykule!


 

Pomimo wzrostu stóp procentowych Polacy wciąż są żywo zainteresowani możliwością zaciągnięcia kredytu w banku. Jeżeli chcesz się o niego ubiegać, musisz spełniać szereg warunków, które są skrupulatnie weryfikowane przez ten podmiot finansowy. Czy możesz uzyskać kredyt bez zdolności kredytowej? Na to i kilka innych pytań odpowiemy w naszym artykule.



 

Co to jest zdolność kredytowa?


 

Zarówno kredyt konsumencki, który jest sposobem finansowania bieżących zakupów, jak i kredyt hipoteczny na zakup lub budowę nieruchomości, są jednymi z najpopularniejszych produktów bankowych. Występując z wnioskiem o udzielenie powyższych form finansowania, musisz udowodnić bankowi, że będziesz w stanie spłacać związane z nimi zobowiązania. Na jakiej podstawie określana jest zdolność kredytowa?


 

Zdolność kredytowa klienta banku obliczana jest na podstawie analizy jego sytuacji finansowej. W jej skład wchodzą dochody uzyskiwane przez wnioskującego, suma miesięcznych kosztów jego utrzymania oraz jego ewentualne zadłużenie. Nie są to jednak jedyne kryteria, które bank bierze pod uwagę, badając zdolność kredytową klienta. Nie bez znaczenia pozostają również: rodzaj i staż pracy wykonywanej przez wnioskującego, jego wykształcenie, status rodzinny i majątkowy oraz wiek.



 

Kredyt bez zdolności kredytowej – czy jest możliwy?


 

Banki w Polsce nie udzielają kredytów bez dogłębnej analizy zdolności kredytowej, ponieważ jest ona dla nich gwarancją opłacalności transakcji. Jeżeli w wyniku tego badania okaże się, że nie masz wystarczających możliwości finansowych do spłaty rat, bank nie udzieli Ci kredytu. Gdy potrzebujesz dodatkowych środków na wydatki konsumenckie, możesz skorzystać z pożyczki oferowanej przez inne instytucje finansowe. Decydując się na takie rozwiązanie, warto, abyś skorzystał z usług doradców finansowych, którzy dobiorą dla Ciebie odpowiedni produkt.



 

Zdolność kredytowa – jak ją poprawić?


Jako że zdolność kredytowa jest kluczowym czynnikiem wpływającym na pozytywną decyzję kredytową warto, abyś zadbał o nią na długo przed planowanym złożeniem wniosku. Zwiększenie miesięcznych dochodów oraz terminowa spłata zobowiązań są kluczowe dla budowania zdolności kredytowej. Wnioskowanie o kredyt wraz z partnerem zwiększy sumę zarobków, a co za tym idzie, podwyższy prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia podania o kredyt. Firmy trudniące się doradztwem finansowym, nie tylko znajdą dla Ciebie alternatywę kredytu konsumenckiego, ale również zaproponują Ci rozwiązania, które poprawią Twoją zdolność kredytową.

*Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń