Leasing pracowniczy jak na razie nie jest jeszcze zbyt popularną formą zatrudnienia w Polsce. Jednak z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Postanowiliśmy więc zbadać temat i zobaczyć, czym cechuje się ta elastyczna forma zatrudnienia. Z poniższego tekstu dowiesz się, jakie są założenia tego rozwiązania.
Czym jest leasing pracowniczy?
Być może tym, co pojawiło się teraz w Twojej głowie, jest pytanie, czym właściwie jest ten leasing pracowniczy. Mowa tutaj o bardzo specyficznej formie zatrudnienia. Polega ona na wypożyczeniu pracowników.
Dana firma zatrudnia specjalistów z różnych dziedzin, a następnie na życzenie klienta umożliwia mu zatrudnienie danego fachowca lub całego zespołu. Usługa zaliczana do szeroko rozumianego outsourcingu pracowniczego to leasing pracowniczy oferowany przez Kono.
Kono.jobs to agencja pracy, która poza poszukiwaniem pracowników dla klientów, posiada też własną bazę specjalistów. Pozostają oni dostępni dla pracodawców, poszukujących pracowników do pracy tymczasowej. Warto to podkreślić, że leasing pracowniczy jako elastyczna forma zatrudnienia dotyczy jedynie pracy tymczasowej.
Tym samym umowa leasingu pracowniczego może być zawarta maksymalnie na 18 miesięcy w ciągu 3 lat. W przeciwnym wypadku pracownik leasingowy stanie się stałym pracownikiem danej firmy.
Na czym polega umowa leasingu pracowniczego?
Warto podkreślić, że leasing pracowniczy nie jest konkretnie opisany w polskim prawie. Tym samym nie ma żadnego wzoru umowy, którą podpisuje leasingodawca z leasingobiorcą. Każdorazowo ustala się indywidualne warunki. W umowie muszą zostać zawarte zapiski dotyczące najważniejszych kwestii. Kluczowe jest szczegółowe opisanie rodzaju pracy.
Należy też uwzględnić dokładną wysokość przewidzianego wynagrodzenia i wymiar czasu pracy. Ustala się też czas zatrudnienia danego pracownika lub zespołu. Na życzenie którejkolwiek ze stron mogą też pojawić się dodatkowe zapisy.
Warto zauważyć, że umowa leasingu pracowniczego jest zawierana pomiędzy pracodawcą a agencją, zatrudniającą pracowników leasingowych. To korzyść dla pracownika, który stale jest zatrudniony przez jedną firmę. Zmieniając pracę w ramach leasingu, nie musi każdorazowo podpisywać nowej umowy z pracodawcą i ustalać zasad. Znika też niepewność dotycząca uczciwości pracodawcy.
Pracownik leasingowy – korzyści dla pracodawcy
Warto zauważyć, że leasing pracowniczy to korzyść nie tylko dla pracownika, ale też dla firmy, która go zatrudnia. Zyskuje ona sporą wygodę, choćby z tego względu, że wszelkimi kwestiami formalnymi dotyczącymi zatrudnienia zajmuje się agencja. To ona oblicza wynagrodzenie dla pracowników oraz zajmuje się jego wypłatą. Także kwestie księgowe są obsługiwane przez specjalistów z agencji. Zajmuje się ona również organizacją szkoleń BHP.
Pracodawca korzystający z leasingu pracowniczego nie musi przeprowadzać długiego procesu rekrutacyjnego, gdy potrzebuje pilnie powiększyć zespół. Wystarczy, że zgłosi się do agencji, która połączy go z pracownikiem i umożliwi zatrudnienie na zasadzie leasingu. Wszystko odbywa się od ręki.
Jednocześnie firma może liczyć na pozyskanie prawdziwego eksperta, który został już sprawdzony pod kątem rzeczywistych kompetencji. Dlatego też z leasingu pracowniczego często korzysta się w sytuacji, gdy tymczasowo potrzebny jest w firmie wybitny specjalista z jakiejś dziedziny. Jednak to tylko jedna z wielu sytuacji, w których rozwiązanie to jest polecane.
Leasing pracowniczy to dobre rozwiązanie, na którym może skorzystać zarówno pracownik, jak i pracodawca. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pozwolił Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, czy jest to dobra propozycja również dla Ciebie.
– Artykuł sponsorowany