poniedziałek, 20 stycznia 2025 17:53
Reklama

Zastosowanie laparoskopii w chirurgii zwierząt towarzyszących

Laparoskopia to nowoczesna, małoinwazyjna metoda wykonywania zabiegów chirurgicznych również wśród zwierząt bez konieczności wykonywania dużych ran. Może być wykonywana w celach diagnostycznych lub terapeutycznych.


 

Określana w języku angielskim jako chirurgia przez dziurkę od klucza, w znaczy sposób przewyższa tradycyjną chirurgię otwartą. Procedura zabiegu wymaga wykonania dwóch/trzech ran o wielkości 5 mm. Podstawowe instrumenty służące do przeprowadzenia laparoskopii to laparoskop z kamerą oraz specjalistyczne narzędzia.



 


 

Porównanie laparoskopii względem chirurgii tradycyjnej: 



 


  •  

Redukcja bólu wynikającego z wielkości ran chirurgicznych – większy komfort
pooperacyjny zwierzęcia


  •  

  •  

Mniej szwów = redukcja blizn


  •  

  •  

Szybsza rekonwalescencja


  •  


 

Laparoskopia na szeroką skalę jest wykorzystywana w weterynarii od niedawna. Operacje laparoskopowe znajdują coraz szersze zastosowanie i w niektórych zabiegach mogą być stosowane rutynowo. Szybki rozwój technik, które zaadoptowano do wykonywania u naszych podopiecznych, znacznie poszerzył wachlarz zabiegów wykonywanych w chirurgii weterynaryjnej. Jak wspomniano wyżej dzielimy je na diagnostyczne oraz terapeutyczne. Te pierwsze polegają na małoinwazyjnej ocenie wnętrza jamy brzusznej, podczas której można pobrać próbki do badań. Metody terapeutyczne umożliwiają przeprowadzenie wielu procedur
wykonywanych wcześniej w sposób otwarty m.in.: usuwania jajników suk i kotek, usuwania jąder wnętrowskich, profilaktycznego przyszywania żołądka zapobiegającego skrętom czy usuwania zmienionych zapalnie lub nowotworowo narządów.
W pewnych sytuacjach bezpieczne ukończenie operacji metodą laparoskopową jest niemożliwe, wówczas zabieg musi być kontynuowany metodą otwartą.
 


 

Owariektomia


 


Jest to tzw. chirurgia jednego dnia – nie jest wymaga nocna hospitalizacja pacjenta po zabiegu. Technika ta polega na trwałym pozbawieniu możliwości rozrodczych suki poprzez usunięcie jajników i pozostawienie trzonu macicy. Zastosowana podczas tego zabiegu metoda laparoskopowa jest szybsza, mniej inwazyjna oraz mniej bolesna w porównaniu z klasyczną operacją. Procedura wymaga użycia dwóch dostępów chirurgicznych jednego optycznego, drugiego roboczego. W badaniach wykonanych na dużych grupach pacjentów, nie wykazano że pozostawienie macicy zwiększa ryzyko pojawienia się w przyszłości ropomacicza – gdyż macica jest już „hormonalnie niezależna”. Przygotowanie do zabiegu laparoskopowego nie wymaga wprowadzenia żadnych specjalnych restrykcji dla pacjenta oprócz standardowej głodówki. Zabieg jest poprzedzany pełnym badaniem klinicznym pacjenta wraz z badaniem krwi. Wspólną rzeczą z tradycyjną sterylizacją jest podobnie jak w przypadku medycyny ludzkiej jest konieczność wyrażenia zgody na konwersję zabiegu. Postępowanie pooperacyjne wymaga obserwacji zwierzaka przez właściciela w odstępie 2-3dni od zabiegu. W pierwszej dobie po zabiegu pacjent powinien wrócić do normalnej aktywności oraz pobierania karmy.
Zabezpieczenie przez lizaniem ran obejmuje stosowanie kołnierza lub ubrania pooperacyjnego. Właściciel raz dziennie musi oglądać rany oraz informować lekarza
prowadzącego o wszelakich nieprawidłowościach w wyglądzie rany. Zazwyczaj zakładane są szwy, których nie trzeba usuwać – ulegają rozpuszczeniu.
 


 

Gastropeksja


 


Jest to technika adresowana do wszystkich ras psów powyżej 20 kg. Polega ona na wykonaniu pod kontrolą laparoskopu przeszycia ściany żołądka do ściany jamy brzusznej w miejscu jego fizjologicznego ulokowania. Po trwałym zrośnięciu się obu tych struktur ma ona zabezpieczyć przez rozszerzeniem gazowym i skrętem żołądka, który bez natychmiastowej reakcji właścicieli jest najczęstszą przyczyną nagłych zgonów wśród psów dużych ras.
 


 

Tutaj również więcej o TTA RAPID - https://przychodniagrodzisk.pl/tta-rapid


 

Usuwanie wnętrostwa


 


Ta technika znajduje wykorzystanie u psów i kotów, u których jedno lub dwa jądra nie zstąpiły do moszny i są ulokowane w jamie otrzewnowej. Po ich zlokalizowaniu, wykonuje się kauteryzację naczyń krwionośnych i usuwa je na zewnątrz jamy brzusznej bez konieczności wykonywania rozległych ran w okolicy prącia.
Usuwanie zmienionych zapalnie lub nowotworowo narządów
Podobnie jak w przypadku medycyny ludzkiej tak i w weterynarii z powodzeniem wykonuje
się laparoskopową resekcję woreczka żółciowego, nadnerczy, nerek a nawet zmienionych płatów płuc.


 

Laparoskopia jak każda metoda chirurgiczna ma przeciwwskazania, które są omawiane indywidualnie dla każdego pacjenta. Bezdyskusyjnie jest jedną z najbezpieczniejszych technik chirurgicznych, gdyż powikłania po zabiegu laparoskopowym obserwuje się jedynie u 3% pacjentów.


 



Przychodnia Weterynaryjna lek. wet. Zbigniew Gnus Grodzisk Wlkp.
https://przychodniagrodzisk.pl



 


 

Materiał zewnętrzny


Podziel się
Oceń